Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Osm z deseti Čechů je ochotno pracovat načerno

Tipy a články: Osm z deseti Čechů je ochotno pracovat načerno

81 % lidí by v případě potřeby neváhalo přijmout práci bez náležité smlouvy. Vyplývá to ze šetření, do něhož se v srpnu zapojilo 1 734 uživatelů portálu Práce.cz. Více než dvě třetiny respondentů přitom považují práci načerno za vhodné řešení, jednoznačně lepší než nezaměstnanost. 14 % lidí by nelegální práci přijalo jen v nejvyšší nouzi a pouze dočasně. Výrazná ochota podstupovat rizika a případné postihy spojené s nelegálním zaměstnáváním odráží současnou situaci na pracovním trhu. Jednou z příčin tohoto stavu je také nedostatečná podpora alternativních úvazků a tvorby nových pracovních míst ze strany státu.
Při nelegální práci člověk není chráněn pracovní smlouvou, nemá nárok na řádnou dovolenou ani nemocenskou a v případě odhalení mu hrozí postih až do výše 100 tisíc korun. Zaměstnavatel za něj navíc neodvádí příslušné odvody do státní pokladny a může proto být potrestán až desetimilionovou pokutou. Podle nedávno zveřejněné zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí bylo v 1. pololetí 2012 provedeno více než 95 tisíc kontrol zaměřených na nelegální práci, v jejichž důsledku bylo uloženo 1 936 pokut v celkové výši 106,4 milionu korun.
„Nelegální práce je spojena s řadou negativ a rizik pro všechny zúčastněné, včetně tvrdého postihu viníků ze strany státu. Jenom sankce však nestačí. Dokud se vláda nezačne více věnovat podpoře tvorby nových pracovních míst i na jiný než klasický plný úvazek, situace se příliš nezlepší. Větší objem pokut uložených při intenzivní kontrolní činnosti zodpovědných úřadů může být v konečném důsledku kontraproduktivní,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, provozovatele portálů Jobs.cz a Prace.cz.
V uvedeném šetření na portálu Prace.cz 67 % lidí vyjádřilo svou ochotu přijmout práci načerno bez sebemenšího zaváhání; podle jejich mínění je i taková práce lepší než žádná. Dalších 14 % připustilo, že nelegální práci přijme, ovšem jen v případě nejvyšší nouze, a to do doby než najdou zaměstnání legální. Pouze 9 % lidí odmítá tento druh práce z principiálních důvodů. Dalších 6 % má jednoduše strach z tvrdých postihů v případě odhalení. Zbylá 4 % neví.
Zdroj: Práce.cz
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz