Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pětina lidí zvažuje stěhování za prací

Tipy a články: Pětina lidí zvažuje stěhování za prací

Češi stále častěji překonávají svou nechuť k dojíždění či dokonce stěhování za prací. Pětina lidí uvádí, že by se v případě dobré pracovní nabídky byla ochotna přestěhovat.

  • 6. 12. 2012

Pětina lidí uvedla, že se v případě lákavé pracovní nabídky ze svého současného bydliště bez problémů přestěhuje. Vyplývá to z průzkum portálu Prace.cz, do kterého se zapojilo 1728 lidí.

Většina českých zaměstnanců se dosud na stěhování za prací moc netvářila. Sociologové dokonce uvádějí, že řada rodin žije po několik generací v okruhu dvaceti až třiceti kilometrů od místa narození.

Dojíždění ano, ale nejvýš hodinu denně

Pouze necelá třetina lidí tvrdí, že není ochotna za prací dojíždět, ani se stěhovat. Uvádějí, že si to nemohou dovolit z finančních důvodů nebo kvůli jiným závazkům. Dalších 37 procent lidí je ochotno za prací každý den cestovat, ale pouze pokud dojíždění nezabere více než hodinu denně.

Třetina respondentů nepovažuje za překážku ani větší vzdálenost mezi současným bydlištěm a pracovištěm. Devět procent lidí by přistoupilo na režim dojíždění a dočasného pobytu (několik dní v týdnu) do místa zaměstnání.

Názory Čechů na stěhování se změnily

Přístup Čechů k dojíždění do zaměstnání se tak v posledních letech značně proměnil. V roce 2001 byla podle údajů Českého statistického úřadu polovina lidí ochotna cestovat do práce nanejvýš půl hodiny. Cestování delší než hodinu si podle zjištění ČSÚ dokázalo představit jen devět procent lidí.

Závislost na hromadné dopravě neláká

Navíc vzdálenost není jediným faktorem, který ochotu lidí cestovat za prací ovlivňuje. Ne všichni vlastní auto, a tak rozhodnutí ovlivňuje i to, jak snadné je dostat se z domova do práce vlakem nebo autobusem. Vyhráno ale nemáte, ani když je dopravní dostupnost to poslední, co vás trápí. Pokud jízdné spolkne zásadní část vašeho platu, jistě si dojíždění do vzdáleného pracoviště pečlivě rozmyslíte.

Mladí chtějí jezdit za prací do ciziny

Přesto je trend poměrně jasný: stále častěji jsme ochotni přesouvat se za prací do větších vzdáleností. Podíl na této změně má i nová generace vstupující na trh. Mladí ještě nejsou pevně ukotveni v jednom místě, nemají založené rodiny a nevidí tedy problém v delším cestování. Práci hledají především přes internet, nespoléhají na vývěsky či inzeráty v místním tisku. Určitá část mladých, typicky vysokoškolských studentů, stále častěji cestuje za prací mimo ČR.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz