Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Podnikání můžete rozjet i při práci. Získáte svobodu a neztratíte jistotu

Tipy a články: Podnikání můžete rozjet i při práci. Získáte svobodu a neztratíte jistotu

Podnikat sám na sebe a být svým pánem. Zní to lákavě, ale současně hlodá i červíček: bude se mi dařit? Seženu dostatek zakázek? Zaplatím nájem?

23. 4. 2015

↑ Svítí vám v hlavě nápad na podnikání? Přijďte se poradit s odborníky.

Takové obavy jsou očekávatelné a vlastně i rozumné. Vrhat se do podnikání bez kontaktů a úspor, byť s obrovským nadšením, může skončit průšvihem.

Podnikatelské semináře zdarma

Poslechnout si příběhy začínajících podnikatelů, načerpat inspiraci a důležité znalosti do začátku – to slibují regionální semináře podnikatelské soutěže Rozjezdy roku. Jsou zdarma a probíhají právě teď.

»Podívat se na místa a termíny

Většina podniká při práci

Rozjezdy roku letos běží už popáté. A jak zjistil průzkum, 78 % účastníků spustilo své podnikání při současném zaměstnání. Že by právě to byla cesta, jak získat svobodu a dělat si věci po svém, ale současně neztratit důležitou jistotu?

Podnikatelka Zuzana: Nejlehčí je usnout na vavřínech

Prace.cz vyzpovídala loňskou vítězku Rozjezdů roku Zuzanu Kubíčkovou, která si ve Zlíně otevřela kavárnu spojenou s tvořivou dílnou. Podnikání je úžasná škola života,“ řekla nám Zuzana.

↑ Zuzana Kubíčková: loni vyhrála soutěž pro podnikatelské nováčky.

Prace.cz: Jak vás napadlo spojit kavárnu a tvořivou dílnu?

S prvním impulsem přišla má kamarádka Martina Moličová. Zmínila se o nápadu otevřené dílny, do které mohou lidé přijít jen tak tvořit, bez vlastního materiálu a nářadí. Nápad mě nadchnul a společně jsme pak přidaly kavárnu, kurzy a další aktivity a akce. Obě jsme se do plánování tak ponořily, že nakonec vznikly dvě dílny, jedna ve Zlíně a druhá v Pardubicích.

Prace.cz: O jaké tvoření mají lidé největší zájem?

Velmi oblíbená je floristika a všeobecně výroba dekorací, keramika, scrapbooking, kresba a malba. Kurzy pro děti mají také velký úspěch.

↑ Kavárna nabízí různé tvořivé kurzy, třeba pro děti.

Prace.cz. Měla jste už nějaké zkušenosti s podnikáním, nebo jste do toho šla takříkajíc „z ulice“? Co bylo zatím nejsnazší a co naopak nejsložitější?

Živnostníkem jsem už delší dobu, ale vlastní firmička se zaměstnanci přišla až s dílnou. Do podnikání jsem šla po hlavě a jsem za to ráda. Byla jsem nadšená a zapálená a to jsem stále, jen už si vše více rozmýšlím. Těžké pro mě byly přípravy před otevřením, zajištění všech povolení a vybavení dílny. Veškerá energie mi ale pak byla mnohonásobně vrácena lidmi, kteří k nám přicházeli a projevili nadšení a spokojenost. A co je nejsnazší? Usnout na vavřínech 🙂

Prace.cz: Kdo jsou vaši typičtí zákazníci?

Nejvíce zákazníků máme mezi ženami od 25 do 50 let. Přijdou si samy něco vytvořit s kamarádkami, docházejí na kurzy nebo se svými dětmi tvořit do kroužků.

↑ Interiér tvořivé kavárny, kterou založila Zuzana Kubíčková.

Prace.cz: Jakou radu byste dala lidem, kteří chtějí podnikat?

Podnikejte srdcem. Pusťte se do toho, co vás naplňuje radostí a energií. Podnikání není zaměstnání, ale poslání, životní styl. Budete na něj myslet od probuzení do usínání a pokud to nebude vaše láska, nevydržíte. Naprosto zásadní je výběr lidí, kteří s vámi spolupracují, ať už jako zaměstnanci, společníci či dodavatelé. Mohou vás vytáhnout, ale i potopit. Podnikání je úžasná škola života a přeji všem, kteří se do něj pustí, odvahu a štěstí.

Prace.cz

Kam dál?

Nabídka práce na zkrácený úvazek

Léto a brigády: jak je to se smlouvou?

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz