Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Podzim přinese víc nabídek i lepší platy

Tipy a články: Podzim přinese víc nabídek i lepší platy

Získat lepší práci, než máte teď a také za lepší plat, bude v září a říjnu snazší. Podzimní trh práce totiž, na rozdíl od počasí, žádné ochlazení nechystá.

2. 9. 2016

Rekordní počty nabídek

V září a v říjnu se na Prace.cz protočí desítky tisíc volných míst. Právě teď tu visí skoro 70.000 nabídek. Takže pokud jste zrovna bez práce a hledáte novou, nebo „jen” chcete změnu, v září a říjnu 2016 si můžete pískat!

„Letos na podzim prostě platí, že kdo změní práci, odejde za lepším. Tedy za lepšími podmínkami,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Prace.cz.

Pěkných pár tisíc navíc

Český trh práce už se „nákazy“ jménem ekonomická krize zbavil. Co to pro vás znamená? Kromě toho, že neustále roste počet nabídek, se dnešním uchazečům také podstatně lépe vyjednává o platu. Firmy jsou totiž ochotné nabídnout více než v minulosti.

„Na pozicích, kde jste si před třemi nebo čtyřmi lety vydělali 13 až 15 tisíc, dnes dostanete 18 až 19 tisíc korun,“ přibližuje Tomáš Dombrovský. Jedná se třeba o pozice dělníků nebo prodavačů.

Z našich průzkumů víme, že lidem hodně vadí, když firmy u inzerátů nezveřejňují platy. Jenže i to se začíná postupně lepšit. Konkrétní částku dnes najdete u plné poloviny inzerátů. Před rokem nebo dvěma přitom firmy plat uvedly asi jen do dvou inzerátů z pěti.

5 nejžádanějších pozic

Podzimní nárůst nabídek se dotýká v podstatě všech oborů. V těchto 5 profesích to ale bude zvlášť výrazné:

1. Dělník/operátor výroby

2. Prodavač/ka

3. Kuchař/ka

4. Řidič

5. Obchodní zástupce

Firmy jsou zvědavé na váš životopis

  • Například řidiči mohou každý den vybírat ze čtyř až pěti tisíc nabídek. Hledají se řidiči autobusů, kamionů, náklaďáků… Obor logistika a doprava obecně zažívá docela boom.
  • Ten se týká i stavebnictví: jestli za to umíte vzít a hledáte práci na stavbě, o uplatnění se určitě nebojte.
  • Kuchaři si zase mohou říci o lepší peníze – restauracím a hospodám totiž chybějí, a majitelé klidně dají více než před pár lety.
  • Výrobní firmy pak ve velkém hledají dělníky. Ekonomika oživuje, podniky mají nasmlouváno hodně zakázek a chybí jim jediné: lidi. A skutečně velmi dobré podmínky si dnes můžete vyjednat, pokud jste CNC soustružník.
  • Váš životopis také nezapadne, pokud se věnujete profesím jako je svářeč, instalatér, topenář, truhlář a další.

Předvánoční brigády

Nebojte, nechceme vás otravovat s Vánoci pár dní poté, co skončily letní prázdniny. Jen bychom vám chtěli říct, že pokud plánujete hledat předvánoční brigádu, udělejte to nejpozději do konce října.

V listopadu (a samozřejmě v prosinci) už může být pozdě, protože nabídka bude prořídlá. Na podzim se na Prace.cz objeví asi 15.000 brigád. Bude tedy určitě z čeho vybírat a hlavně kde si vydělat na hezké svátky a konec roku.

» 70.000 nových nabídek práce: podívejte se na ně

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz