Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Podzimní trh práce. Firmy opatrně čekají, jak dopadnou volby

Tipy a články: Podzimní trh práce. Firmy opatrně čekají, jak dopadnou volby

Sehnat v nejbližších měsících práci bude nejsnazší v Praze a nejsložitější na Moravě. Ukazují to výsledky pravidelného čtvrtletního průzkumu Manpower Index trhu práce. Do šetření se zapojilo 750 zaměstnavatelů, kteří odhalovali své náborové plány pro nejbližší období.

10. 9. 2013

↑ Zaměstnavatelé teď s náborem lidí spíše vyčkávají.

Sezónní práce končí

Sezónní práce v hotelnictví, stravování, stavebnictví a zemědělství pomalu končí, trh práce na to reaguje obvyklým útlumem. Při pohledu na aktuální náborové plány firem však odborníky překvapilo, jak opatrní hodlají zaměstnavatelé v závěru roku být.

Žádný velký optimismus

„Poslední čtvrtletí roku 2013 nepřináší žádné optimistické výhledy. Optimismus českých zaměstnavatelů se zmírnil,“ shrnuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury Manpower Česká a Slovenská republika.

Tři procenta budou nabírat, tři procenta propouštět

Podle nového průzkumu Manpower Index trhu práce se tři procenta firem chystají v nejbližších měsících nabírat nové lidi, tři procenta podniků budou naopak propouštět. Zbývající většina zaměstnavatelů neplánuje v tomto ohledu žádné změny.

Čekání na výsledek voleb

Podle Rezlerové se na náladě firem podepisuje i nepřehledná politická situace. „Čeká nás období ekonomické a zejména politické nejistoty. Neví se, co bude a zaměstnavatelé jsou opatrní,“ podotýká ředitelka. Předčasné sněmovní volby proběhnou 25. až 26. října 2013. Dá se tedy očekávat, že pracovní trh se výrazněji rozhýbe až po Novém roce.

Situace v různých oborech

Vysoké šance na získání pracovního místa průzkum paradoxně slibuje například v oboru Těžba nerostných surovin. Ve společnosti OKD se přitom už několik týdnů diskutuje o hromadném propouštění.  „Když průzkum probíhal, o propouštění v OKD se ještě nemluvilo,“ vysvětluje Jaroslava Rezlerová. Nejméně volných míst pro nadcházející měsíce pak hlásí obory Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody a Doprava, skladování a komunikace.

Náborové plány zaměstnavatelů pro 3. čtvrtletí 2013

Obor Náborové plány (index Manpower)*
Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov              + 2
Těžba nerostných surovin              + 2
Velkoobchod a maloobchod              + 2
Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům              + 1
Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura              – 1
Ubytování a stravování              – 1
Zpracovatelský průmysl              – 4
Stavebnictví              – 4
Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody              – 7
Doprava, skladování a komunikace              – 7

* Data (sezónně očištěná) vycházejí z průzkumu Manpower Index trhu práce pro 3. čtvrtletí roku 2013. Číslo ukazuje, jak pozitivní nebo negativní bude vývoj v daném oboru.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz