Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Pomůžou vám bezplatně, když řešíte dopady karantény: právníci, sociální poradci i psychologové

Tipy a články: Pomůžou vám bezplatně, když řešíte dopady karantény: právníci, sociální poradci i psychologové

Prožíváme teď zcela mimořádné časy. Řešíme situace, které by nás ještě před měsícem nenapadly. Dobrá zpráva: nejste v tom sami! Je spousta možností, kam se můžete bezplatně obrátit, když potřebujete radu nebo pomoc. K dispozici jsou právníci, sociální pracovníci, dluhoví poradci i psychologové. Nestyďte se na ně obrátit.

25. 3. 2020

Práce a zaměstnání: bezplatná právní pomoc

Můžu dostat výpověď během stavu nouze? Jak to bude s náhradou mzdy? Co dělat, když mě nutí vzít si dovolenou? Podobné otázky dnes řeší spousta lidí. Zeptejte se zdarma odborníků na pracovní právo. Kde?

  • U nás na Prace.cz – právní otázku můžete položit pod libovolným článkem (třeba pod tímhle). Anebo nám napište do zpráv na Facebooku. Odpovíme všem, ale dotazů nyní chodí obrovské množství. Mějte proto strpení, může to chvíli trvat.
  • Bezplatnou právní poradnu ohledně dopadů koronaviru spustila i advokátní kancelář Frank Bold. V této online poradně se dá vyhledávat podle témat. Proto než položíte nový dotaz, podívejte se, zda už se na stejnou věc neptal někdo před vámi.
  • Využít můžete i studentskou právní poradnu Masarykovy univerzity. Spustili ji mimořádně kvůli současným událostem. Odpověď vám pošlou e-mailem do 3 dnů. Nejprve ale zkuste prohledat dříve položené dotazy – ve výsledku můžete mít jasno třeba už za 10 minut.

Změny v ošetřovném, vládní program na záchranu pracovních míst: kde najít informace?

Kvůli krizovému stavu se spousta zákonů a pravidel mění doslova za pochodu. Sledujte informace o koronaviru na stránkách ministerstva práce a sociálních věcí. Dozvíte se tam vládní novinky o náhradách mzdy, ošetřovném nebo možnostech pomoci pro zaměstnavatele, aby nemuseli propouštět. Vláda schválila program Antivirus, který zaměstnavatelům umožňuje čerpat příspěvky na mzdy. Řekněte o tom zaměstnavateli, ať o ně může požádat!

↑ Nestyďte se přijmout pomocnou ruku. Dopady karantény řešíme téměř všichni.

Podpora v nezaměstnanosti, dávky, příspěvky

Ocitli jste se bez práce nebo hrozí, že o zaměstnání brzy přijdete? Potřebujete mimořádnou finanční pomoc od státu? Na to jsou nejpovolanější dvě instituce: úřady práce a sociálka.

  • Úřad práce s vámi vyřeší podporu v nezaměstnanosti, nejrůznější sociální dávky i mimořádnou finanční pomoc. Registraci na úřadu práce zvládnete v těchto dnech i přes internet, tady můžete vyplnit formulář.
  • Na úřad práce nemusíte osobně, i spoustu dalších věcí vyřídíte online. Anebo zavolejte na infolinku: 844 844 803. V těchto dnech může být přetížená, proto se obrňte trpělivostí. Obrátit se můžete i na kontaktní e-maily  úřadu práce, kde vám poradí. Napište na kontaktni.centrum@mpsv.cz nebo callcentrum@mpsv.cz.
  • Česká správa sociálního zabezpečení má na starosti nemocenskou, ošetřovné, důchody a sociální pojištění. I sociálka má infolinku, kam si můžete zavolat: 800 050 248.

Nemůžete se na úřad práce nebo sociálku zavolat? Poradit mohou občanské poradny. Kvůli současným mimořádným opatřením fungují jen přes e-mail a telefon. Tady najdete seznam všech občanských poraden a kontaktů, kam se dá zavolat a napsat.

Dluhy, exekuce, finanční problémy

Dostali jste se do finančních problémů, které jsou nad vaše síly? Máte exekuce, kvůli karanténě vám vypadl příjem a nevíte, co dál? Dluhovou poradnu provozuje například společnost Člověk v tísni. Zavolat můžete na speciální dluhovou linku: 774 392 950. V provozu je od 8 do 18 hodin.

Ohledně finančních záležitostí pomůžou i občanské poradny, o kterých jsme psali už v předchozím bodě.

Psychologická pomoc a podpora

Karanténa, strach o práci – na člověka to padá. Je dobré, když se máte komu svěřit. Kdo vás vyslechne, podpoří a pomůže podívat se na problémy jinýma očima.

Zavolejte třeba psychologům z Modré linky. Zprovoznili nyní mimořádnou linku důvěry v nouzovém stavu: 731 197 477. Volat můžete mezi 9. až 21. hodinou. Spojit se s vámi dokážou i přes Skype.

Další možnost je nový projekt Dělám, co můžu, který poskytuje online psychologické konzultace během trvání epidemie. Psychologové, kteří jsou do tohoto projektu zapojeni, nabízejí i speciální konzultace pro pracovníky v první linii (lékaře, policisty, zdravotníky, sociální pracovníky apod.).

Kam se ještě obrátit?

  • Náš nový web Dobro.cz propojuje dobrovolníky a ty, kteří se nyní ocitli v problémech. Lidé nabízejí třeba bezplatnou pomoc s ušitím roušek nebo zajištěním nákupu pro seniory. Svou pomoc ostatním tam můžete nabídnout i vy.
  • A užitečný je i tenhle seznam neziskovek, které nyní nabízejí pomoc a podporu. Provozují infolinky, nabízejí rozvoz potravin, nejrůznější poradenství a další služby. Nestyďte se říct si o pomoc. Spousta z těchto organizací se věnuje cíleně seniorům – řekněte o těchto možnostech svým rodičům a prarodičům.

A sledujte naše nabídky brigád a pracovních příležitostí. I když je složitá doba, každý den přibývají nové. Tak je prozkoumejte, pořád jsou možnosti, jak získat práci!

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz