Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Poslali jste životopis a… nic se neděje? Vydržte, na odpověď můžete čekat několik týdnů

Tipy a články: Poslali jste životopis a… nic se neděje? Vydržte, na odpověď můžete čekat několik týdnů

Firma zveřejnila inzerát, na ten jste odpověděli a poslali CV i s průvodním dopisem, jak bylo požadováno. Ale žádná odpověď nepřichází. Týden, dva… už začínáte nad náborem i firmou lámat hůl? Počkejte s tím ještě. A hlavně využijte všechny možnosti, jak se k odpovědi od zaměstnavatele dostat.

Čekat na reakci po zaslání inzerátu není jednoduché. Vlastně je to poměrně nepříjemná situace. Když člověk někam posílá svůj životopis, posílá s ním i kousek sebe nebo při nejmenším kousek svého profesního života. A chce vědět, jestli ten kousek zapadne někomu „na druhé straně“ do skládačky. Jenomže z „druhé strany“ se nic neozývá. Co v takové situaci dělat?

Buďte realističtí

Možná čekáte, že po zaslání vašeho životopisu přijde odpověď za pár dní. To ale není úplně pravděpodobné. Z loňských údajů serveru Práce.cz vyplývá, že do 14 dnů dostane odpověď jen necelá polovina kandidátů. To znamená, že zhruba každý druhý obdrží odpověď od firmy později, případně se může stát, že vůbec. Pokud jste si tedy vzali do hlavy, že reakce z firmy musí přijít například do týdne, budete pravděpodobně čelit zklamání. Rozumnější je nastavit se na delší časový limit. A to i s ohledem na současné dění, kdy přibývá lidí, kteří hledají práci.

Proč mi neodpověděli?

Pracovní trh je nyní v situaci, kdy se oproti loňsku výrazně zvýšil počet reakcí na jeden inzerát. Na serveru Práce.cz se – měřeno v druhé půlce loňského roku – odpoví na jednu pracovní nabídku během 30 dní o 65 % lidí více, než tomu bylo před rokem. U některých pozic je tento nárůst odpovědí dokonce vyšší než sto procent: to je třeba případ pozice asistent/ka, na níž průměrně odpoví 47 lidí za měsíc. Z toho vyplývá, že nyní musejí personalisté pročítat o dost víc životopisů, aby mohli rozhodnout, kdo postoupí do dalšího kola. A to chvíli trvá.

Firmy mohou vyčkávat

Někdy si ale zaměstnavatelé dávají na čas i v případě, že se jim naopak hlásí málo kandidátů. Pak někteří z nich „otálejí“ s uzavřením první fáze náboru a čekají na CV dalších uchazečů, kteří by se jim mohli přihlásit. Podle údajů serveru Práce.cz patří mezi pozice, na něž se hlásí málo lidí, například elektromechanik, strojní zámečník nebo programátor CNC strojů. Patříte-li mezi ně, možná si na odpověď firmy budete muset také chvilku počkat.

Jak se dostat k reakci?

Je-li na místě trpělivost, neznamená to ale úplnou pasivitu. Dva týdny uplynuly a vy stále nemáte od firmy žádnou zprávu? Podívejte se, jestli není u inzerátu uvedena kontaktní osoba a její telefonní číslo. Pokud je, zkuste na něj zavolat. Nebojte se, že byste obtěžovali, ostatně proto firma kontakt na náboráře uvedla. Na druhou stranu je rozumné alespoň zvážit, kdy dotyčnému volat. V pondělí je obvykle den, kdy se odbývají různé porady a plánují úkoly na celý týden, takže je lepší zatelefonovat třeba až v úterý, ve středu či ve čtvrtek. Nevolejte v osm ráno, kdy si člověk ještě ani nestačil dát první ranní kávu, ale nenechávejte to ani na pozdní odpoledne, kdy se zase pomalu chystají všichni domů. Tak kolem půl třetí volejte nejpozději.

Co říkat do telefonu?

Žádné dlouhé úvody nejsou potřeba. Představte se a stručně objasněte, že voláte kvůli inzerátu na tu a tu pozici, na nějž jste odpověděli. Protože jste dosud neobdrželi žádnou reakci, chcete se zeptat, jestli životopis v pořádku dorazil a jestli případně není ještě něco potřeba dodat. Z rozhovoru nejspíš vyplyne, kdy byste asi tak mohli očekávat odpověď. Pokud ne, zkuste se na to zeptat.

V každém případě jednejte slušně. Je v pořádku projevit zájem, ale odpusťte si například jízlivý či uplakaný tón, nebo dokonce urážky, to bude jen těžko vstupenka do dalších kol náboru. Spíš si tím vystavíte stopku. A to nejen v souvislosti s pozicí, o kterou právě usilujete, ale můžete se připravit o možnost bojovat i o další volná místa v dané firmě v budoucnosti.

Nejlepší je rychle se oklepat a jít dál

Není správné, pokud firmy nechávají kandidáty neúměrně dlouho čekat, nebo dokonce zcela bez odpovědi. Je lepší dostat i negativní reakci než žádnou. Není divu, že se vám jednání firem, které neodpovídají, nelíbí. Neživte však v sobě zášť. Uvědomte si, že lidé na druhé straně nejednají proto, aby vám uškodili. Ostatně spousta firem si už dává na komunikaci s kandidáty pozor, protože vědí, že to jejich pověsti zaměstnavatele a celkovému vnímání společnosti škodí. Navíc na prace.cz uvidíte u celé řady inzerátů informaci „Odpoví do 2 týdnů“. Znamená to, že díky našim systémům víme, že od této společnosti dostane nejméně 80 % procent kandidátů odpověď do dvou týdnů. Rozhodně má tedy smysl posílat dál životopisy a snažit se získat zaměstnání.

 

Zkuste se podívat, jestli by vás nezaujala nějaká pracovní nabídka či brigáda na práce.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz