Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práce načerno: obrovské pokuty i pro zaměstnance

Tipy a články: Práce načerno: obrovské pokuty i pro zaměstnance

Jsem už dlouho bez práce. Teď se mi naskytla možnost pracovat na zkrácený úvazek v jedné menší firmě, ale prý bez smlouvy. Peníze mi chtějí vyplácet každý týden „na ruku“. Když tuto vezmu a budu pracovat vlastně na černo, hrozí postih i mě, nebo pouze zaměstnavateli?

↑ Nelegální práce se může pěkně vymstít nejen zaměstnavateli, ale i zaměstnanci.

Pokuta až 100.000 Kč

Před prací na černo musíme vždy varovat. Zaměstnavatel, a tím méně zaměstnanec, často neodhadnou skutečná dlouhodobá rizika, která krátkodobý prospěch nemohou vyvážit.

V prvé řadě hrozí pokuta od inspekce práce. Zaměstnanec, kterému  inspekce prokáže, že pracoval na černo, hrozí pokuta až do částky 100.000 Kč. Pokud by se této pokutě chtěl vyhnout a například se snažil zamlčet svou totožnost, může mu inspekce práce jen za to udělit pokutu až 200.000 Kč.

Zaměstnavatel zaplatí ještě více

Mnohem hůře na tom však bude zaměstnavatel. Ústavní soud sice minulý rok zrušil dolní minimální hranici pokuty za nelegální zaměstnávání ve výši 250.000 Kč, horní hranice je však stále hrozivých 10 milionů korun (pro zaměstnavatele-právnickou osobu, tedy firmu).

Problém: nic nevymůžete

Častějším rizikem je však nepoctivost zaměstnavatele. Běžně se stává, že zaměstnanec pracuje bez jakékoliv smlouvy a peníze dostává „na ruku“. Výplata se však najednou začne odkládat, až je jasné, že nebude vyrovnána nikdy. V takovém případě zaměstnanec nemá často žádný nástroj, jak své peníze vůči nepoctivci vymoci. Zaměstnavatel spoléhá na to, že zaměstnanec nic neprokáže a navíc se bude bát pokuty od inspekce práce. Mít podepsanou pracovní smlouvu se tedy vyplatí.

Pracovní úraz: jste v tom sami

Další nevýhodou nelegální práce je riziko pracovního úrazu. Zaměstnavatel nese odpovědnost za úrazové pojištění svého řádného zaměstnance. Pokud však pracovní vztah není potvrzený smlouvou, pojištění se na zraněného pracovníka nevztáhne a zaměstnavatel od něj dá nejspíš ruce pryč. Opět bude velmi obtížné dovolávat se svého práva.

A co důchod?

V neposlední řadě nelze podcenit ani nároky ze sociálního systému. Pokud není uzavřena řádná pracovní smlouva, musí si pracovník hradit zdravotní pojištění sám. Nikdo ho nenutí přispívat si na důchod či nemocenskou. To se neprojeví okamžitě, ale v případě jakéhokoliv problému to může být velmi bolestivé, zejména u člověka, který je zvyklý žít ze dne na den.

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.

Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz