Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práci našli i s hendikepem a získali ocenění Zaměstnanec roku

Tipy a články: Práci našli i s hendikepem a získali ocenění Zaměstnanec roku

Josef Fučík prodělal v 35 letech vážný úraz páteře. To ho ale od života a práce neodradilo. Pracuje jako grafik a IT pracovník v občanském sdružení Život bez bariér. Magda Majo se pohybuje na invalidním vozíku, navíc trpí částečným postižením zraku. Také ona navzdory svému hendikepu pracuje – ve společnosti Siemens, kde řeší faktury.

25. 10. 2013

Zaměstnanci, kteří překonávají překážky

Jozef Fučík a Magda Majo nyní získali ocenění Zaměstnanec roku, který jim udělil Nadační fond pro podporu a zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP). Kromě pracovních výsledků a přístupu k práci jsou držitelé ceny  výjimeční i tím, jaké překážky musejí při výkonu práce překonávat.

Otevřený i chráněný trh práce

Porota hledala zaměstnance roku na běžném i chráněném trhu práce. „Chráněný trh práce zahrnuje společnosti, zaměstnávající více než 50 procent osob se zdravotním postižením, zatímco na běžném trhu práce jsou společnosti, které mají povinnost zaměstnávat 4 procenta zdravotně postižených,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP.

Faktury v několika cizích jazycích

Magda Majo pracuje jako junior účetní v „běžné“ firmě. Pohybuje se na invalidním vozíku a navíc trpí částečným zrakovým postižením. Přesto se každý den dokáže ve společnosti Siemens poprat s fakturami v mnoha cizích jazycích. Podle slov jejího zaměstnavatele se paní Majo povedlo vnést do firmy nový pohled na postižené lidi a jejich zaměstnávání. Na základě dobré zkušenosti se firma rozhodla zaměstnat čtyři další pracovníky se zdravotním postižením.

» Nabídka práce pro lidi se zdravotním postižením

Potřebují specifické podmínky k práci

Josef Fučík pracuje na takzvaném chráněném pracovním trhu. Jeho zaměstnavatel, občanské sdružení Život bez bariér, zaměstnává více než 50 procent lidí se zdravotním postižením.  Pan Fučík prodělal v 35 letech vážný zdravotní úraz míchy a páteře. To ho ale od života a práce neodradilo. U svého současného zaměstnavatele působí mimo jiné jako grafik a IT pracovník, konstruktér kompenzačních pomůcek nebo řidič. „Ne všichni lidé, pracující na chráněném trhu práce, by mohli pracovat jinde. Často totiž potřebují specifické podmínky k práci, na rozdíl od těch, kteří i přes svůj hendikep pracují v bežné firmě,“ říká Potměšilová.

Dejte firmám vědět, že jste OZP

Firmy do svých řad stále častěji hledají osoby se zdravotním postižením (OZP). Znalosti, zkušenosti a odhodlání poprat se s prací jsou zásadním, ne však jediným důvodem, proč tomu tak je. Každé firmě s více než 25 zaměstnanci zákon ukládá, aby alespoň 4 procenta jejích pracovníků tvořili lidé s postižením. Pokud tomu tak není, musí za každého chybějícího zaměstnance odvádět peníze do státního rozpočtu. Většina firem se zaměstnávání lidí s hendikepem nebrání, nemohou je ale najít. Zvažte proto, zda při hledání práce neuvést do životopisu, že máte zdravotní postižení. Možná si tak hledání práce o něco usnadníte.

Lenka Kováříková, Prace.cz

Kam dál?

Nabídky práce pro lidi s postižením

Proč dát ve firmě vědět, že jste člověk se zdravotním postižením

Kdo je člověk se zdravotním postižením

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz