Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práci zdarma by dělalo jen pět lidí ze sta

Tipy a články: Práci zdarma by dělalo jen pět lidí ze sta

K dobrovolnému nástupu na neplacené veřejné práce by se v případě ztráty zaměstnání odhodlalo jen pět procent lidí. Desetina Čechů by se do veřejněprospěšného hrabání sněhu nebo úklidu v obecní knihovně nijak nehrnula – tato činnost podle nich postrádá smysl. Bereme vás, ale zadarmo. Berete?
Dvě třetiny lidí by v případě ztráty práce na veřejnou službu nastoupili klidně – ovšem pouze pokud by za ni dostali zaplaceno. Ukázaly to výsledky ankety na portálu Práce.cz, do které se v prosinci a lednu zapojilo 3741 hlasujících.
„Vysoký podíl lidí, kteří za veřejné práce vyžadují plat, není překvapivý. Většina Čechů je v případě nezaměstnanosti ochotna pracovat i načerno, finanční motivace je přitom primární. Veřejné práce bez nároku na odměnu ubírají prostor pro jiný přivýdělek a mnozí v tom proto nevidí žádný smysl,“ komentuje výsledky průzkumu Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portál Práce.cz.

Zapojili byste se v případě nezaměstnanosti dobrovolně do veřejných prací?

Ano, i zadarmo: 5 procent lidí
Ne, taková práce nemá smysl: 10 procent lidí
Ne, z osobních důvodů: 21 procent lidí
Ano, jen pokud budou placené: 64 procent lidí
(Průzkum Práce.cz)
Veřejnou službu loni zavedla vláda Petra Nečase (ODS). Nezaměstnaní, kteří byli registrováni na úřadě práce déle než dva měsíce, museli povinně nastoupit k veřejně prospěšným pracem, aby si zachovali nárok na sociální dávky. Vláda tvrdila, že si tak lidé i po ztrátě trvalého zaměstnání udrží potřebné pracovní návyky. Ústavní soud však kontroverzní opatření loni v listopadu zrušil s poukazem na to, že odporuje ústavně danému zákazu nucené práce.

Práce načerno

Podle prosincových statistik ministerstva práce je nyní bez místa 9,4 procenta Čechů. Alternativní formy pracovních úvazků, které by lidem umožnily krizové období po ztrátě zaměstnání překlenout, jsou v Česku stále málo rozšířené. S nemožností najít si rychle nové místo, byť třeba na poloviční úvazek, se tak pojí nepříjemná finanční tíseň. Jak zjistilo šetření portálu Práce.cz loni v srpnu, 67 procent nezaměstnaných by bez váhání přijalo nabídku práce načerno, tedy bez řádně uzavřené smlouvy.
Zdroj: Práce.cz 

Kam dál?

Záznam v rejstříku trestů = jistá nezaměstnanost

Práce v mobilu: nejrychlejší hledání místa

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz