Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Práci zdarma by dělalo jen pět lidí ze sta

Tipy a články: Práci zdarma by dělalo jen pět lidí ze sta

K dobrovolnému nástupu na neplacené veřejné práce by se v případě ztráty zaměstnání odhodlalo jen 5 % lidí. Desetina Čechů by se do veřejněprospěšného hrabání sněhu nebo úklidu v obecní knihovně nijak nehrnula – tato činnost podle nich postrádá smysl. Dvě třetiny lidí by v případě ztráty práce na veřejnou službu nastoupili klidně – ovšem pouze pokud by za ni dostali zaplaceno. Ukázaly to výsledky ankety na portálu Prace.cz, do které se v prosinci 2012 a lednu 2013 zapojilo 3741 hlasujících.

23. 1. 2013

„Vysoký podíl lidí, kteří za veřejné práce vyžadují plat, není překvapivý. Většina Čechů je v případě nezaměstnanosti ochotna pracovat i načerno, finanční motivace je přitom primární. Veřejné práce bez nároku na odměnu ubírají prostor pro jiný přivýdělek a mnozí v tom proto nevidí smysl,“ komentuje průzkum Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz.

Zapojili byste se v případě nezaměstnanosti dobrovolně do veřejných prací? Odpovědi respondentů
Ano, i zadarmo    5 procent
Ne, taková práce nemá smysl    10 procent
Ne, z osobních důvodů    21 procent
Ano, jen pokud budou placené    64 procent

Veřejnou službu loni zavedla vláda Petra Nečase (ODS). Nezaměstnaní, kteří byli registrováni na úřadě práce déle než dva měsíce, museli povinně nastoupit k veřejně prospěšným pracem, aby si zachovali nárok na sociální dávky. Vláda tvrdila, že si tak lidé i po ztrátě trvalého zaměstnání udrží potřebné pracovní návyky. Ústavní soud však kontroverzní opatření loni v listopadu zrušil s poukazem na to, že odporuje ústavně danému zákazu nucené práce.

Práce načerno

Podle prosincových statistik ministerstva práce je nyní bez místa 9,4 % Čechů. Alternativní formy pracovních úvazků, které by lidem umožnily krizové období po ztrátě zaměstnání překlenout, jsou v Česku stále málo rozšířené. S nemožností najít si rychle nové místo, byť třeba na poloviční úvazek, se tak pojí nepříjemná finanční tíseň. Jak zjistilo šetření portálu Prace.cz loni v srpnu, 67 % nezaměstnaných by bez váhání přijalo nabídku práce načerno, tedy bez řádně uzavřené smlouvy.

Prace.cz 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz