Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Právní rada: můžu sledovat olympiádu v práci?

Tipy a články: Právní rada: můžu sledovat olympiádu v práci?

V práci se pracuje, to víme všichni. Ale co když zrovna běží olympiáda v Soči? A vy se coby fanoušek neudržíte a tu a tam se v pracovní době podíváte na výsledky českých sportovkyň a sportovců, zvlášť, když bojují o medaile? V krajním případě vám hrozí až výpověď. Ale nebojte: většinou to nebude tak horké.

9. 2. 2014

Přesněji to vysvětlí Klára Valentová, expertka na pracovní právo z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Můžeme se tedy v práci dívat na olympiádu, nebo ne?

O pauze na oběd je to nejbezpečnější

Pokud zaměstnanec místo práce sleduje olympiádu, porušuje povinnost využívat pracovní dobu k vykonávání svěřených prací. O přestávce na oběd nebo během jiné povolené přestávky olympiádu sledovat může, jde o jeho volný čas. Pokud by ale sportovcům fandil u pracovního počítače nebo u televize v prostorách zaměstnavatele, může tím porušit zákaz používat pracovní prostředky pro osobní potřebu.

Hodný šéf, co se dívá také

To samozřejmě platí i v případě, kdy zaměstnanec sleduje olympijské přenosy v pracovní době. Jestliže mu však zaměstnavatel dal k takovému užívání souhlas, nebo pokud to na svém pracovišti obecně toleruje, o porušení pracovních povinností nepůjde.

Je to méně závažné porušení pracovní kázně

Závažnost porušení a jeho důsledky pro zaměstnance vždy závisí na okolnostech daného případu, například kolik času pracovník strávil sledováním olympiády, jaké riziko plynulo pro zaměstnavatele z toho, že se správně nevěnoval své práci  a podobně.  Ve většině případů se bude jednat o méně závažné porušení pracovních povinností, kdy nadřízený nemůže dát zaměstnanci výpověď pouze při jednorázovém provinění, ale minimálně pokud to udělá třikrát. A předtím ještě musí zaměstnance na možnost výpovědi písemně upozornit.

Kdy hrozí okamžitá výpověď

Za určitých okolností by ale sportovní fandění mohlo být posouzeno přísněji. Například kdyby zaměstnanec místo práce sledoval olympiádu po celou dobu jejího konání, nebo by tím závažně ohrozil provoz zaměstnavatele anebo mu dokonce způsobil škodu. V těchto situacích by mohl dostat výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou, a ve zcela výjimečných případech i okamžité zrušení pracovního poměru.

Klára Valentová, advokátní kancelář Vilímková, Dudák & Partners

Kam dál?

Jak je to s nemocí ve zkušební době?

Cukráře, jeřábníky a zámečníky zaplatí lépe v malých firmách

Příběh Martiny: Osm let pracovala v Irsku, například šila pro U2

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz