Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Přišlo jaro. Nejvyšší čas poohlédnout se po lepší práci

Tipy a články: Přišlo jaro. Nejvyšší čas poohlédnout se po lepší práci

Otepluje se, protipandemická opatření se začínají rozvolňovat a trh práce přetéká nabídkami. Alespoň na našem serveru tomu tak je. Zkuste se podívat po práci, která by vám víc seděla, kde byste byli lépe oceněni nebo v níž byste vypadli z unavující rutiny. Už proto, že spokojenost v práci se pozitivně odráží na našem celkovém životě. A naopak.

Hodně práce, takže každou chvilku musíte zůstat přesčas. Počet víkendů, které trávíte v zaměstnání, se zvyšuje do té míry, že už vám vydělané peníze navíc za to ani nestojí. Se zaměstnavatelem se o tom ale nedá mluvit, už půl roku říká, že je potřeba vydržet a že se to brzy změní. A zatím se nic neděje.

Přesto člověk i za takových okolností zůstává často na svém místě. Zejména ze zvyku. Má své jisté, zná dobře svou práci, ví, co od kterého kolegy čekat. Přesun by znamenal určité nepohodlí, musel by se znovu zapracovat, seznamovat se s novými lidmi, prostředím.

Zvýšený počet nabídek napříč obory

Přitom zůstávat v zaměstnání, kde si neváží mých kvalit, loajality nebo nasazení, není nutné, zvlášť v této době, kdy je pracovní trh hladový po nových zaměstnancích.

V lednu, únoru a březnu letošního roku se držely počty obsazovaných pozic stále výrazně výše, zhruba o čtvrtinu, než v předcovidovém roce 2019. Přitom počty reakcí na inzeráty byly a stále zůstávají nízké, takže konkurence zájemců o jednotlivá místa není velká.

Na serveru prace.cz je v současnosti přes 26 tisíc nabídek. Tradičně nejsilnější poptávka je v oborech doprava a zásobování, kam náleží přes 4 000 inzerátů, dále řemeslné a manuální práce, v tomto odvětví podniky shánějí asi 3 500 lidí, ale silná poptávka po zaměstnancích je také v administrativě, kde se počet nabídek přesahuje tři tisíce.

Konkurence, která na pracovním trhu panuje, nutí také firmy k nabídkám velmi slušných mezd. Zejména spodní hranice platů řidičů jen výjimečně v inzerátech klesá pod 30 000 korun hrubého za měsíc, horní hranice se pak obyčejně pohybuje okolo 45 000 korun i výš. Spodní platovou hranici okolo 30 000 uvádějí také inzeráty požadující operátory výroby a horní hranice této mzdy šplhá nezřídka ke 40 000.

Spokojenost v práci je klíčová

Člověk často setrvává na stejném místě z pohodlnosti. Jenže ta ho může zbytečně držet v zaměstnání, které mu nejen nic nedává, ale dokonce ho ničí. Postupně, pomalu.

To se ukázalo zejména během pandemie. Jestliže si člověk v zaměstnání jenom „vybíjí baterky“, ať už proto, že se potýká se špatně nastavenými pracovními vztahy nebo je toho na něj zkrátka moc, má to negativní vliv na jeho celkovou spokojenost. Jestliže ho práce vysává, nemůže se dostatečně věnovat partnerovi nebo dětem, které potřebovaly zvlášť v uplynulých dvou letech v důsledku různých opatření větší péči.

Zvažte proto, jestli není čas podívat se po lepším místě právě teď, kdy je hodně nabídek a málo kandidátů.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz