Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč personalisté pokládají určité otázky a kam jimi skutečně míří?

Tipy a články: Proč personalisté pokládají určité otázky a kam jimi skutečně míří?

Kam personalisté skutečně míří, když na pohovoru chtějí, abyste jim řekli něco o sobě? Nebo jim odkryli své silné a slabé stránky? Prozradíme vám to.

10. 4. 2018

1. Povězte nám na úvod něco o sobě

Překlad: Řekněte nám, proč se hodíte na tuhle práci.

Obvykle se na to ptají už na začátku pohovoru. Zdálo by se, že otázka slouží jen pro uvolnění atmosféry. Takže můžete říct třeba to, že pocházíte z Prachatic a v sobotu chodíte na šachy. Vždyť se jen tak konverzuje, ne?

Proč se na to ptají? Zajímá je vaše praxe, vzdělání, zkušenosti a především, jak se to potkává s nabízenou pozicí. Svou odpověď tedy vztáhněte spíše na pracovní stránku než na tu osobní. Zmínit můžete dvě nebo tři klíčové dovednosti, o kterých už z inzerátu víte, že jsou pro firmu důležité.

Co třeba říct? „Poslední čtyři roky jsem pracovala jako mzdová účetní v jedné velké firmě. Každý měsíc jsme zpracovávali mzdy pro 250 zaměstnanců. Kromě excelu umím i se mzdovými programy ABC a DEF. V týmu nás bylo pět mzdovek a vedoucí, kterou jsem občas zastupovala.“

↑ Když se na pohovor připravíte, bude se vám pak na otázky odpovídat lépe.

2. Jaké jsou vaše silné/slabé stránky?

Překlad: Dokážete sami sebe vnímat reálně?

Tuhle otázku uchazeči většinou nemají rádi. Lámou si hlavu, co říct, aby to nevyznělo trapně. Pro někoho může být těžké mluvit o svých silných stránkách. Bere to jako samochválu, která jak známo nepříjemně zapáchá.

Proč se na to ptají? Zajímá je, zda máte sami na sebe reálný náhled. Tedy zda dokážete v pohodě říct, v čem jste dobří a v čem to naopak trochu skřípe. Opět myšleno hlavně po té pracovní stránce. Jakmile se uchazeč začne ošívat a říkat věty typu: „To já nevím, to by museli říct spíš jiní, jaký jsem,“ personalistům se rozsvítí varovné kontrolky.

Co třeba říct? Ohledně silných stránek se zamyslete nad tím, jaká činnost nebo typ úkolů vás v práci nejvíce baví. Právě to je totiž tím, v čem jste přirozeně dobří. A co ty zatracené slabé stránky? Vyhněte se otřepaným frázím typu „jsem moc velký perfekcionista“ nebo „občas jsem netrpělivý“. Zmínit můžete třeba to, na co jste naráželi v minulé práci, ale snažíte se to změnit. Takže třeba: „Kolegové mi někdy říkali, že všechno vysvětluju zbytečně obšírně. No, asi měli pravdu. Takže se učím, jak to popisovat stručně a jasně.“

3. Chcete se na něco zeptat vy nás?

Překlad: Opravdu vás zajímá práce v naší firmě?

Pohovor probíhal celou dobu skvěle, zodpověděli jste všechny položené otázky, jenže teď vás personalista trochu zaskočil. Chce, abyste se na něco zeptali také vy jeho.

Proč se na to ptají? Chtějí vědět, zda o tuhle práci doopravdy stojíte. Ověřit se to dá například tím, že vám dají prostor se na něco zeptat. Pokud řeknete, že vás nic nenapadá, působí to zvláštně.

Co na to říct? Připravte si dopředu dvě nebo tři otázky, které můžete položit. Třeba: Jak vypadá typický pracovní den na téhle pozici? Nebo: Jak vypadá zaškolení nováčků?

» 20 super otázek, které položte na pohovoru

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz