Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Proč vám firmy neodpovídají a co s tím

Tipy a články: Proč vám firmy neodpovídají a co s tím

O schopné lidi je prý v Česku nouze. A vy přitom odpovídáte na inzeráty, ptáte se v okolí po práci a pořád nic. Kdyby vám zaměstnavatelé alespoň poslali slušné zamítnutí, ale kolikrát ani nevíte, jestli váš životopis dostali. Máte se jim ozvat, nebo to nechat být?

15. 2. 2017

Kolik firem neodpovídá?

Nejste v tom sami. Přestože je lidí nedostatek, ne všichni zaměstnavatelé poctivě komunikují se všemi zájemci o práci. Konkrétně je to tak, že na 10 odeslaných odpovědí na inzerát uchazeči obdrží v průměru jen 5 reakcí firem. Vychází to tak ze statistiky Prace.cz.

Co když jim životopis nepřišel?

Pokud jste na nabídku odpovídali přes Prace.cz, tak se to v podstatě stát nemůže. Náš systém personalistům doručí všechny odpovědi uchazečů. To, zda se vám následně ozvou, je tedy už čiště na nich.

Dovedeme si představit, jak nepříjemné může být odpovídat na nabídky a nedostávat vůbec žádnou zpětnou vazbu. Proto se snažíme na zaměstnavatele v tomto smyslu působit. Náš cíl je aby, se to během roku 2017 posunulo tak, že na 10 zodpovězených inzerátů uchazečům dorazí v průměru alespoň 8 reakcí firem.

Jak dlouho trvá, než se ozvou?

V průměru 14 dní. Personalistům přece jen chvíli zabere, než přečtou došlé životopisy a začnou zvát nadějné uchazeče na pohovory. Dejte jim čas se tím prokousat. Teprve pokud ani po dvou týdnech nemáte žádnou reakci, zkuste se jim případně ozvat sami.

Hodně také záleží, jaký je zájem o práci, o kterou stojíte. Například do administrativy se hlásí mnohem více lidí než třeba do IT. I to může ovlivnit, jak dlouho se na odpověď z firmy čeká.

Kdy jim zavolat a co říct?

Uběhlo 14 dní a nikdo se neozval. Zkuste si inzerát vyhledat znovu. Možná v něm objevíte rovnou telefon na člověka, který má na starosti nábor nových zaměstnanců. Tito lidé jsou připraveni na to, že jim kandidáti zavolají – nebudete je tedy zdržovat ani obtěžovat.

Než se do toho pustíte, rozmyslete si, kdy vyťukáte číslo. V pondělí ráno probíhají ve firmách porady. V pátek odpoledne už se zase všichni vidí doma. Pozdě odpoledne už se nikomu nad prací přemýšlet nechce.

  • Takže kdy volat? Úterý, středa a čtvrtek od 9 do 14 hodin je tak zhruba ten správný čas, kdybyste se mohli dovolat. Berte to ale s rezervou – sami znáte svůj obor nejlépe a víte, kdy panuje největší shon.
  • A co po nich vlastně chtít? Nemusíte vymýšlet nic složitého – prostě řeknete, ohledně jaké pozice voláte a že se chcete ujistit, že dostali váš životopis. Také je zcela na místě se zeptat, kdy se vám ozvou nebo jestli můžete udělat ještě něco dalšího, třeba vyplnit nějaký dodatečný formulář. Důležité je nebýt arogantní ani podlézavý, ale to víte nejlépe sami. Tak držíme palce a přejeme pevné nervy!

Proč vám neodpovídají?

Nechceme zaměstnavatele, kteří uchazečům neodpovídají, hanit ani obhajovat. Možná by ale bylo zajímavé se na chvíli vcítit do jejich kůže a rozklíčovat, proč se vám neozývají. Nemusí to být totiž jen proto, že si vás neváží.

  • „Nestíhám!”

Zvláště v menších firmách má často nábor nových lidí na starosti třeba přímo majitel firmy. Nebo v prvním kole jeho asistentka. Když už ve firmě pracuje personalista, zpravidla se stará o hromadu jiné administrativy.

Pokud podnik nabírá nováčky jen občas, znamená pro zmíněné lidi procházení inzerátů a komunikace se zájemci práci navíc. Neznamená to tedy, že si vás neváží. Jen prostě musejí zvládnout plno jiných úkolů a může jim trvat déle, než se ozvou.

  • Chybějící praxe

My sami vám občas radíme, že nemusíte splňovat 100 % požadavků v inzerátu. Dejte ale pozor, abyste nepřestřelili. Možná vám připadá, že firmy dnes musejí vzít kohokoliv, ale není tomu tak.

Představte si personalistu, který od rána neví, kde mu hlava stojí – řeší mzdy, docházku, nemoci a jeden pracovní úraz. Odpoledne si ukořistí dvě hodiny, aby prošel došlé životopisy. Skenuje prvního zájemce a vidí, že jeho desetiletá zkušenost kuchaře je na řidiče kamionu s nutným řidičákem skupiny C bohužel málo. Pokud takových životopisů s viditelnými profesními nedostatky vidí za sebou několik, možná už mu připadá zbytečné posílat i otřepané: „Litujeme, ale dali jsme přednost jinému uchazeči.“

» Věřte si! Odpovídejte, i když nesplňujete všechny požadavky

  • Kouzlo motivačního dopisu

Pokud personalistu správně naladíte už v motivačním dopise, zvýšíte šanci, že se vám brzy ozve. A naopak – uchazeč, který nabídne jen otřepané fráze nebo zapomene na úvodní pozdrav, nejspíš moc sympatií nevzbudí. Pokud u inzerátu na Prace.cz vidíte u odpovědi kolonku průvodní dopis, zacházejte s ní jako s prázdným mailem. S psaním to přehánět nemusíte – nejde o to, aby vaše zpráva byla delší než samotný inzerát.

Pokud se vám ale kromě pozdravu a zmínky, na jakou pozici se hlásíte, podaří uvést aspoň 3 důvody, proč jste dobrý kandidát, třeba mezi dalšími vykouknete a zaměstnavatel si vašeho životopisu spíše všimne.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz