Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Prodavači mají mít o svátcích volno, navrhuje Senát

Tipy a články: Prodavači mají mít o svátcích volno, navrhuje Senát

Senátoři za ČSSD prosazují, aby prodavači a prodavačky nemuseli o státních svátcích chodit do práce. Svůj návrh i přes námitky ODS prohlasovali v prvním senátním čtení. Zákon tak postoupil do dalšího kola schvalovacího procesu.

  • 26. 3. 2013

Zákaz či omezení se má týkat 8 státních svátků

Obchody mají mít podle ČSSD zavřeno na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále pak 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody mohly mít otevřeno nejdéle do 12 hodin.

Zákaz posílat prodavače a prodavačky o svátcích do práce se má týkat obchodů do 200 metrů čtverečních, čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, autobusových a vlakových nádražích a obchodů ve zdravotnických zařízeních.

Senátor: Prodavači budou mít čas na sport

„Volné dny budou nejenom pro zaměstnance dotčených obchodů, ale i pro ostatní obyvatelstvo příležitostí pro intenzivnější rodinný život, pro společné výlety, kulturní akce, sport a jiné aktivity,“ uvedl senátor František Bublan (ČSSD). Podle zástupců ODS je ale navrhovaná novinka zásahem do svobodného podnikání a omezováním lidské svobody.

Dotkne se to hlavně hypermarketů

Senátorský návrh by se dotkl zejména velkých hypermarketů. „Menších prodejců či specializovaných obchodníků, například s osobními automobily, by se zákaz tolik nedotkl, neboť v těchto dnech mají mnozí z nich stejně zavřeno. Obchodníci by ale z této změny rozhodně radost neměli, neboť mnohé svátky využívají pro své speciálně plánované marketingové akce,“ uvedl pro ČTK Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit.
Zákaz prodeje o státních svátcích nebo nedělích je obvyklý v různých evropských zemích, například v Německu nebo ve Skandinávii.

Prace.cz, ČTK

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz