Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Prodloužení smlouvy od ledna: tohle si ohlídejte

Tipy a články: Prodloužení smlouvy od ledna: tohle si ohlídejte

Končí vám na konci prosince smlouva na dobu určitou nebo některá z dohod? Sepsali jsme praktický přehled: na co si dát pozor, tedy co zaměstnavatel smí a co naopak nemůže?

14. 12. 2017

Na dobu určitou nejdéle 9 let

Firma s vámi může smlouvu na dobu určitou uzavřít nejdéle na tři roky. Takto sjednanou smlouvu vám pak může ještě dvakrát prodloužit. Znamená to, že na dobu určitou smíte pro jednoho zaměstnavatele odpracovat nejdéle devět let v kuse. Pokud o vás má zájem i nadále, musí s vámi sepsat smlouvu na dobu neurčitou.

Tip: Pokud se blíží doba, kdy jste u zaměstnavatele devět let stále na dobu určitou, požádejte ho písemně, aby vás i nadále zaměstnával. Budete mít pracovní poměr sjednaný na dobu neurčitou.

Výjimka pro plavčíky a vlekaře

U prodlužování smluv na dobu určitou však platí jedna výjimka pro sezónní práce. Pokud pracujete jen během určité části roku, například jako obsluha lyžařského vleku, plavčík nebo zemědělec, šéf s vámi může smlouvy na dobu určitou uzavírat i častěji.

Musí mi dát vědět dopředu?

Blíží se závěr roku a řadě lidí končí smlouva na dobu určitou. Musí vám dát zaměstnavatel v předstihu vědět, že nebude mít zájem o prodloužení vaší smlouvy? Bohužel nemusí. Smlouva prostě vyprší sjednaným datem.

Tip: I zde se vyplatí komunikovat. Zeptejte se šéfa dopředu, jestli vám smlouvu prodlouží. Pokud ne, můžete si o to dřív hledat novou práci.

Pozor na zpětné podpisy smluv

  • Někdy se může stát, že vám zaměstnavatel zapomene smlouvu na dobu určitou prodloužit. Přesto vás dál píše na směny a očekává, že budete chodit do práce.
  • Pokud se stane, že vás nechá odpracovat směnu po datu uvedeném v původní smlouvě, máme pro vás dobrou zprávu: váš pracovní poměr se automaticky změní na dobu neurčitou.
  • Pozor na zpětné podpisy smluv! Šéf vám zapomněl předložit ke konci prosince nový dodatek pracovní smlouvy, který bude platit od ledna. V půlce ledna za vámi přijde s tím, že to od vás potřebuje podepsat s prosincovým datem. Když to podepíšete zpětně, přicházíte o možnost mít smlouvu na dobu neurčitou. Určitě tedy nepodepisujte pracovní smlouvy se starým datem.

Prodloužení dohody o provedení práce (DPP)

Na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat nejvýše 300 hodin za kalendářní rok. Pokud jste všech 300 hodin odpracovali třeba už v polovině roku, na další uzavření smlouvy s tímto zaměstnavatelem musíte počkat až na další rok.

Prodloužení dohody o pracovní činnosti (DPČ)

DPČ je možné uzavírat na dobu určitou i neurčitou. Pokud s vámi chce zaměstnavatel dohodu prodloužit, bude stačit uzavřít dodatek. V něm se vymezí nová doba platnosti a odkáže se na obsah původní dohody.

Když nechcete prodloužit smlouvu

Končí vám v prosinci smlouva na dobu určitou a vy už nyní víte, že pokračovat nechcete? Nemáte povinnost zaměstnavateli cokoliv hlásit dopředu. Smlouva automaticky skončí ke dni, ke kterému byla sjednána.

Tip: Sice to není vaše povinnost, ale i tak vám doporučujeme dát zaměstnavateli vědět, že o prodloužení nemáte zájem. Je to malá slušnost, díky které budete mít šanci, že se rozejdete v dobrém.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz