Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Profese, kterým se daří i v nouzovém stavu

Tipy a články: Profese, kterým se daří i v nouzovém stavu

Koronavirová epidemie podstatně změnila situaci na trhu práce. Vloni měnilo dobrovolně práci 9 lidí z 10, dnes mění lidé práci nedobrovolně. Své o tom vědí třeba číšníci. Dříve jich byl nedostatek, dnes berou zavděk jakoukoliv prací. Oproti loňsku došlo také k utlumení inzerce brigádnických míst. Firmy hledají spíše pracovníky na plné úvazky. V jakých profesích máte největší šanci uspět i dnes? Aktuálně často obsazovaná místa ukázala data společnosti LMC.

Online obchody – zaměstnanci do skladů a logistiky 

S narůstající oblibou nákupů přes internet roste i poptávka po dalších pracovnících v online obchodech. Firmám nejčastěji chybí skladníci. Kdo má oprávnění řídit vysokozdvižný vozík, má obrovskou šanci najít si dobře placenou práci. Naopak poklesla poptávka po lidech na přepážkách a u výdeje. Zkusit to můžete i jako řidič nebo pracovník call centra, ale počítejte s velkou konkurencí. Zájemců je mnoho, nabídek málo. 

Pojišťováci a finanční rádci

Pojišťováci patří mezi profese, v nichž i v současnosti roste poptávka po lidech. Více firem teď řeší pojištění proti úpadku, hledají možnosti, jak zajistit firmu proti rizikům. Získat místo jako pojišťovací poradce je tak velká. Je to jedna z mála pozic, u kterých firmy i dnes nabízejí i částečné úvazky. Výhodou této práce je i to, že ji můžete většinou dělat z domu. Proto je vhodná i pro rodiče s malými dětmi. Z podobného soudku je i práce finančního poradce. Relativně málo zájemců na jedno místo zvyšuje šanci ve finančním oboru najít vysněnou práci. 

Ve výrobě i bez kvalifikace 

Pracovníci ve výrobě stále chybí. Dříve byly tyto pozice obsazované zahraničními dělníky, ti tu však kvůli pandemii teď nejsou. Nemáte zkušenosti s prací ve výrobě? Zkuste štěstí jako operátor ve výrobě nebo jako dělník. Na takové místo nepotřebujete speciální dovednosti ani odbornost. Počítejte však s tím, že tento druh práce je většinou na směny. 

Specialisté do výroby a na stavbu

Firmy stále potřebují i kvalifikované zaměstnance, jako jsou nástrojáři, svářeči, operátoři CNC strojů, mechanici, zámečníci, elektrikáři. Na tato místa se hlásí stále málo lidí. Malá konkurence zvyšuje šance na získání nové práce. 

Zdravotnictví a sociální péče 

Nedostatek zdravotních sester byl už před epidemií, teď je po nich poptávka ještě větší. Zdravotní sestřičky chybí stále. U této náročné práce došlo k největšímu meziročnímu nárůstu mezd. V průměru téměř o 14 %. Stále máte šanci najít slušně placenou práci jako sociální pracovník. I tam došlo k 7% nárůstu mezd. 

Kamenné obchody 

Se zavřenými obchody poklesla i poptávka po pracovnících v obchodech. Stále se však objevují inzeráty hledající nové pokladní a prodavače. Jen je větší konkurence. O místo pokladní se průměrně uchází 24 uchazečů, na prodavače je to dokonce 28 zájemců. 

Boj o práci v kanceláři

Administrativní pracovníci i asistenti musejí počítat s obrovskou konkurencí. Firmy si mohou více vybírat. Uspěje ten, kdo splní všechny náročné podmínky. 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz