Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Projekt zdarma vyškolí padesátníky, aby si našli lepší práci

Tipy a články: Projekt zdarma vyškolí padesátníky, aby si našli lepší práci

Lidé, kteří už oslavili padesáté narozeniny, patří na trhu práce k nejohroženějším. Setkávají se s diskriminací kvůli věku nebo s různými předsudky. Jejich vzdělání už často nestačí současným požadavkům, úroveň počítačových znalostí jakbysmet. Právě těmto lidem chce pomoci vzdělávací a kariérní projekt HELP 50+, pořádaný plzeňskou společností Grafia. Projekt je hrazen z evropských grantů.

17. 9. 2013

↑ Lidem po 50. narozeninách se práce hledá těžko.

Lidé nad 50 let, evidovaní na úřadu práce

Projekt HELP 50+ běží v Plzni, Domažlicích a Klatovech, je ale otevřen i rodákům odjinud. Přihlášky pro další šesti až devítiměsíční turnus bezplatných kurzů, školení a kariérního poradenství přijímá Grafia do 25. září 2013.

Počítačové i rekvalifikační kurzy

Přihlásit se mohou lidé, kterým už bylo 50 let a jsou alespoň půl roku v evidenci úřadu práce, případně mají zdravotní postižení nebo jiné sociální znevýhodnění. „A samozřejmě by měli mít chuť pracovat a učit se,“ říká Simona Strakošová, koordinátorka projektu. „Navíc je pro ně výhodné, že v době, kdy navštěvují počítačové nebo rekvalifikační kurzy, jim úřad práce vyplácí podporu i tehdy, když by jim jinak už nenáležela,“ doplnila Strakošová.

Trénink na pracovní pohovory

Na samém začátku projdou účastníci projektu motivačním kurzem a kurzem orientace na trhu práce. Procvičí si například sebeprezentaci potřebnou při pracovních pohovorech. Zopakují si také, jak správně napsat životopis a motivační dopis a získají také informace o nejrůznějších možnostech hledání práce.

Počítačové školení

Na přihlášené padesátníky čeká rovněž počítačový kurz pro začátečníky i pokročilé. Dřívější účastníci si školení pochvalují: „Uvítala jsem prohloubení mých dosavadních znalostí obsluhy počítače a více jsem si ujasnila určité souvislosti, například v programu Excel,“ řekla jedna z účastnic projektu Hana Uksová, která se do projektu zapojila letos v dubnu.

Rekvalifikační kurzy

V říjnu a listopadu 2013 projekt HELP 50+ spouští rekvalifikační kurzy. „Největší zájem je o kurz Pracovník v sociálních službách – pečovatel, Administrativní pracovník a Vedoucí směny – mistr/mistrová,“ říká Simona Strakošová. Zájemcům bude poskytnuta také individuální pracovní diagnostika pod vedením psychologa. Ten poradí, jakým směrem svou kariéru nejlépe směřovat. Hlavním cílem projektu zůstává zprostředkovat lidem nad 50 let práci – poradenské centrum kvůli tomu spolupracuje s vybranými zaměstnavateli.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz