Dostali jste v práci výpověď pro nadbytečnost? V takovém případě máte nárok na odstupné. Dostanete jeden až tři průměrné měsíční platy – podle toho, jak dlouho trval váš pracovní poměr. A co je dobré si ohlídat?
- Poslední aktualizace článku: 8. 2. 2017
Kdy máte nárok na odstupné?
Odstupné získáte, pokud vás propouští zaměstnavatel. Pokud jste to vy, kdo dává výpověď, nárok na odstupné bohužel nemáte. Zrovna tak vám jej firma nemusí vyplácet, pokud vám skončila smlouva na dobu určitou nebo jste pracovali pouze na dohodu.
Na odstupné máte nárok,pokud dostanete výpověď z těchto důvodů:
- Zaměstnavatel nebo jeho část (například pobočka) se ruší.
- Zaměstnavatel nebo jeho část se přemísťuje.
- Pokud se zaměstnanec stane tzv. nadbytečným (při snižování stavů).
- Pokud zaměstnanec nemůže danou práci nadále vykonávat kvůli nemoci z povolání nebo zdravotnímu úrazu.
Pokud vás zaměstnavatel propustí z těchto důvodů, na odstupné máte nárok i v případě, že pracovní poměr končí dohodou. Určitě si však ohlídejte, aby ve výpovědi nebo dohodě důvody jasně zazněly.
Kolik platů dostanete?
Výše odstupného záleží na tom, jak dlouho trval váš pracovní poměr:
- Méně než 1 rok: dostanete 1 průměrný měsíční plat.
- 1 – 2 roky: dostanete 2 průměrné měsíční platy.
- 2 a více let: dostanete 3 průměrné měsíční platy.
Odstupné vám zaměstnavatel musí vyplatit v nejbližším výplatním termínu (pokud se s vámi písemně nedohodne jinak).
Co dělat, pokud zaměstnavatel odstupné neposlal? Zkuste jej nejprve vyzvat písemně k nápravě. Pokud by se ani poté k ničemu neměl, obraťte se na soud.
Odstupné a zdravotní a sociální pojištění
Dostat výpověď není příjemné. Dobrou zprávou však je, že pokud vás propustí z důvodů vyjmenovaných v prvním bodě tohoto článku, z odstupného se vám nebude strhávat zdravotní ani sociální pojištění. Dostanete tedy více peněz, než byste dostali v běžný měsíc.
Odstupné a pracovní úraz
Pokud utrpíte vážný pracovní úraz nebo u vás propukne nemoc z povolání, dostanete o dost vyšší odstupné. Konkrétně máte nárok na nejméně 12násobek průměrného měsíčního platu. Pracovní úraz nebo nemoc z povolání však musí potvrdit odborný lékařský posudek. Ten vydává podnikový lékař.
Odstupné a podpora v nezaměstnanosti
- Pokud dostanete výpověď, vaše první kroky nejspíš povedou na úřad práce.
- Ovšem pozor, podporu v nezaměstnanosti budete dostávat až po uplynutí měsíců, které vám pokrývalo odstupné.
- Příklad: Josef pracoval 5 let ve výrobní společnosti a 31. ledna dostal výpověď pro nadbytečnost. Poběží mu ještě dvouměsíční výpovědní doba, jeho pracovní poměr tedy reálně skončí 31. března. Zaměstnavatel Josefovi vyplatí odstupné ve výši tří měsíčních platů. I když se Josef půjde registrovat na úřad práce hned 1. dubna, podporu bude dostávat až od 1. července.
Prace.cz