Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Průzkum: 48 % firem hledá nové lidi, v naprosté většině na plný úvazek

Tipy a články: Průzkum: 48 % firem hledá nové lidi, v naprosté většině na plný úvazek

Uplynulé dva měsíce byly těžkým obdobím. A všichni, včetně trhu práce, se z něj budeme ještě nějakou dobu sbírat. Zajímalo nás, jak se teď věci mají a udělali si dva průzkumy: jeden mezi uchazeči a druhý mezi firmami. Přečtěte si, jak se česká ekonomika oklepává z koronaviru a co to může znamenat pro hledání práce.

4. 6. 2020

Každý čtvrtý měl problémy s prací

V našem průzkumu jsme se ptali přímo lidí, jak na tom jsou. A to i těch, kteří chodí na Prace.cz. Dotazování proběhlo v březnu a pak znovu v květnu, protože nás zajímalo, jak se situace vyvíjí.

Zjistili jsme, že zhruba čtvrtina lidí měla kvůli koronaviru problém s prací. Potýkali se s dočasným omezením práce nebo o ni bohužel úplně přišli. Hodně lidí řešilo a stále řeší výpadek financí. V březnu vydělávalo stejně peněz jako před krizí 62 % lidí, zatímco v květnu už jen 42 %.

Krize udeřila v polovině března doslova ze dne na den. Firmy ani lidé nedostali varování, natož čas na přípravu. Nastaly hektické a náročné týdny. Někteří zaměstnavatelé plošně snížili mzdy, aby nemuseli propouštět. Jiní své lidi nechali doma tzv. na překážkách za 60 % mzdy, protože najednou neměli dostatek práce. Hodně zaměstnanců bylo doma na ošetřovném nebo neplaceném volnu.

Polovina firem nabírá nové lidi

Zajímalo nás také, jak jsou na tom firmy. Proto jsme udělali další průzkum a zjistili docela potěšující zprávu: 48 % společností momentálně nabírá nové lidi. Vzhledem k okolnostem to vůbec není špatný výsledek.

A ještě jedna dobrá zpráva: firmy uchazečům nabízejí hlavně dlouhodobou spolupráci. Konkrétně 86 % nabídek je na hlavní pracovní poměr. Čtvrtina společností, které aktuálně nabírají, hledá stejně nebo i více lidí než před krizí. » Podívejte se na nové nabídky práce

O práci se bojí méně lidí než v březnu

Dopady pandemie budeme cítit ještě nějakou dobu. Z dnešního pohledu se však situace nezdá tak jednoznačně černá a neřešitelná, jako to mohlo vypadat v polovině března. Vidíme to i v našich datech z průzkumu. V květnu se ztráty práce obávalo méně lidí než v březnu, kdy bylo všechno v mlze nejistoty. Nyní se život postupně vrací do normálu. Otevřely se restaurace a obchody, lidé se postupně vracejí do práce a vidí, že s nimi zaměstnavatelé stále počítají.

A jaký vývoj na trhu práce se dá očekávat po zbytek roku 2020? Ptali jsme se na to zaměstnavatelů v našem průzkumu. Vyšlo z něj, že 27 % společností bude ještě letos propouštět. Většina firem si ale chce zachovat stejný počet lidí. Menší část zaměstnavatelů pak bude více nabírat.

Děkujeme i za váš pohled na věc

Průzkum mezi uchazeči jsme mohli uskutečnit i díky odpovědím některých z vás. Dotazník jsme posílali v březnu a květnu naším newsletterem. Děkujeme, že jste se zapojili a podělili se s námi o vaši zkušenost a pohled na věc.

» Podívejte se na nové nabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz