Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rady pro maturanty: kam je potřeba se nahlásit

Tipy a články: Rady pro maturanty: kam je potřeba se nahlásit

Ne všichni středoškoláci s čerstvým maturitním vysvědčením nebo výučním listem budou od podzimu pokračovat ve studiu. Čeká je tedy hledání prvního zaměstnání, případně se přihlásí na úřad práce. Poradíme, jak je to s termíny a povinnostmi.

10. 7. 2013

Status studenta až do konce srpna

Kdo letos odmaturoval, nemusí až do konce prázdnin nic řešit. Status studenta jej totiž „chrání“ až do 31. srpna. Do té doby platí za všechny maturanty zdravotní pojištění stát.

Založte si virtuálního agenta

Jak využít dva prázdninové měsíce? Kromě zábavy a cestování si začněte hledat práci. Můžete si zdarma založit Agenta Prace.cz, který bude na základě vašich kritérií prohledávat inzeráty a ty nejzajímavější nabídky vám přeposílat do e-mailu. Práci si můžete hledat také podle regionu – podle současného bydliště nebo místa, kam se chystáte přestěhovat za novým životem.

Kdy se hlásit na úřad práce

Od 1. září už studentská léta definitivně končí. Kdo si nenašel zaměstnání, měl by se přihlásit na úřad práce. Na první návštěvu je nutné dostavit se osobně na úřad práce v místě trvalého bydliště.

Na podporu spíše zapomeňte

Hlásit se na úřadě práce není povinnost. Budete mít ale lepší šanci získat práci a také za vás bude platit zdravotní pojištění stát. Podporu v nezaměstnanosti sice jako čerstvý absolvent střední školy s největší pravděpodobností nedostanete, ale můžete si požádat o takzvaný doplatek do životního minima.

Zdravotní pojištění

Pokud se nechcete nahlásit na úřad práce a zároveň ještě nemáte zaměstnání, musíte se od 1. září dostavit na zdravotní pojišťovnu. Jako osoba bez zdanitelných příjmů vám vzniká povinnost platit minimální pojistné. Nikam jinam se už nahlašovat nemusíte.

Sociální pojištění

Sociální pojištění platit nemusíte – tato povinnost se vás dotkne teprve pokud začnete podnikat nebo nastoupíte do zaměstnání. Nejvýhodnější je najít si od září práci na zaměstnanecký poměr – daně a zdravotní a sociální pojištění za vás pak bude automaticky odvádět firma. Jako zaměstnanec jste také více chráněni zákoníkem práce.

Můžete si najít brigádu

I lidé registrovaní na úřadě práce si mohou najít brigádu. Měsíční výdělek ale nesmí překročit polovinu minimální mzdy. Nejpozději v den nástupu na brigádu to musíte ohlásit svému úřadu práce.

Článek vznikl ve spolupráci s advokátní kanceláří Jasanská & Co.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz