Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rekvalifikace: staňte se účetním

Tipy a články: Rekvalifikace: staňte se účetním

Chcete se stát účetním? Poradíme, co před rekvalifikací zvážit.

Jaké musím mít vzdělání a zkušenosti?

Podmínkou pro vstup do účetního kurzu je ukončené středoškolské vzdělání s maturitou. Ekonomický směr je výhodou, ale ne podmínkou. Na účetní se může rekvalifikovat i ten, kdo s oborem nemá žádné zkušenosti. Předpokládá se dobrá znalost práce na počítači.

Podle čeho si mám kurz účetnictví vybrat a jaká je cena?

Zjistěte si, jestli má poskytovatel akreditaci ministerstva školství. Informujte se na úřadě práce, jestli splňujete podmínky pro to, aby vám vybranou rekvalifikaci proplatil stát. Pokud jste samoplátci, ceny kurzů se mohou velmi lišit. Obvykle se pohybují v rozmezí od 5 do 15 tisíc korun. V některých školách jsou už v ceně započítány i studijní materiály.

Jak dloho kurz trvá a co je jeho náplní?

Studium trvá obvykle 120 až 130 vyučovacích hodin. Zvolit si můžete kurz, který se dá studovat přes den, po večerech nebo o víkendech. Náplní přednášek je účetní teorie i praxe – základní pojmy a legislativa, druhy účetních dokladů, účetní závěrka, způsob účtování zásob, úvěrů, půjček, cizí měny, hmotného či nehmotného majetku, cestovních náhrad apod. Na konci kurzu konají účastníci závěrečnou zkoušku.

Chci se stát účetním a založit si živnost. Co potřebuji?

Účetnictví a daňové poradenství patří mezi takzvané vázané živnosti. Zájemce o živnostenské oprávnění tedy musí kromě vzdělání (nebo rekvalifikace) doložit také 5 let praxe v oboru. Zkušení účetní se mohou dále vzdělávat a hlásit se do krátkodobých kurzů, které jsou zaměřeny na jednu konkrétní oblast – například v souvislosti se změnou zákona.

Prace.cz

Kam dál?

Rekvalifikujte se na účetní ve vašem kraji

5 profesí, ve kterých máte větší šanci

Nejnovější nabídky práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz