Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Řemeslníci se firmám hledají nejhůře

Tipy a články: Řemeslníci se firmám hledají nejhůře

Každá 10. česká firma má problém najít kvalitní uchazeče. Zjistil to nový průzkum personální agentury Manpower. Je to mnohem lepší výsledek než například v letech 2010 a 2011, kdy si na nedostatek dobrých uchazečů stěžovalo kolem 20 procent tuzemských podniků. Ve světě je situace horší – na problémy s obsazením volných míst žehrá například 85 procent japonských a 68 procent brazilských firem.

21. 6. 2013

V Česku je výběrové řízení kratší

„Česká republika je dlouhodobě pod světovým průměrem, a to především kvůli jinému přístupu zaměstnavatelů k výběrovému procesu. Například v Německu nebo Rakousku je proces výběru zaměstnanců podstatně delší než u nás. V těchto zemích probíhá více kol výběrových řízení, kdy se pečlivě posuzuje zapadnutí kandidáta do týmu a do firmy jako takové. Více se pracuje s referencemi, s vyhodnocováním motivačního dopisu a hodnocením kandidáta pomocí testů,“ říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka agentury Manpower pro ČR a SR.

Jakých deset pozic teď firmy obsazují nejhůře?

1. Řemeslník
2. Inženýr
3. Manažer/ka
4. Lékař a jiný neošetrující zdravotnický personál
5. Nákupčí
6. Účetní a finanční pozice
7. Marketing a PR specialisté
8. Obchodní zástupce
9. Dělník
10. Sales manažer

(průzkum Manpower, 2013)

Stovky příležitostí na Prace.cz

Na nedostatek kvalifikovaných dělníků a řemeslníků si firmy stěžují dlouhodobě. Na portálu Prace.cz nyní firmy hledají například:

961 dělníků 652 seřizovačů CNC strojů
382 techniků ve strojírenství 345 svářečů
317 techniků 314 konstruktérů
300 elektrotechniků 296 automechaniků
275 strojních zámečníků 241 elektrikářů
229 mechaniků 204 obráběčů kovů

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz