Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Reportáž z vězení. Jak si odsouzení plánují hledat práci

Tipy a články: Reportáž z vězení. Jak si odsouzení plánují hledat práci

Zápis v rejstříku trestů znamená obrovský problém. Je v podstatě jedno, jestli člověk jen jednou uklouzl nebo seděl opakovaně. Redaktorka Prace.cz navštívila mužskou věznici v severočeských Bělušicích, aby se odsouzených zeptala, jak si po propuštění plánují shánět místo.

27. 2. 2014


↑ Zápis v trestním rejstříku? Děkujeme za zájem, nashledanou.

Vyučený, tři rekvalifikační kurzy

Josef se vyučil kuchařem a elektrikářem. Prošel ještě třemi rekvalifikačními kurzy a vlastní certifikáty na křovinořez, sekání trávy a malou pilu. „Mám také řidičský průkaz skupiny B a praxi jako řidič,“ doplňuje Josef.
Pavel učení na zedníka nedokončil. Má nějakou praxi jako kopáč a pomocný zedník, ale jen načerno. „Do budoucna bych si chtěl najít práci v zedničině. Klidně se přestěhuju na druhý konec republiky,“ říká Pavel odhodlaně.

Co spojuje Josefa a Ondřeje

Představte si, že vlastníte firmu. Kterému z těchto mužů byste dali práci? Zřejmě tomu prvnímu. Ovšem až vám prozradíme, co Josefa a Ondřeje spojuje, pravděpodobně byste v roli zaměstnavatele odmítli oba. Ondřej s Josefem totiž momentálně sedí zavření ve věznici v severočeských Bělušicích.

Redaktorka Prace.cz se jela v doprovodu občanského sdružení Za branou odsouzených zeptat, jaké mají dosavadní pracovní zkušenosti a čím se plánují živit po propuštění. Vyslechla příběhy skoro třiceti trestaných.

Zápis v rejstříku trestů je okamžitá stopka

Ondřej i Josef jsou recidivisté, odpykávají si už několikátý trest ve svém životě. Tomu, že po propuštění najdou slušnou práci, ani jeden nevěří. „Když sháníte práci se zápisem v rejstříku trestů, nikde vás nechtějí, a to ani načerno. Můžete mít praxi a vzdělání, jaké chcete,“ shrnuje Josef.

Vychází sice jen ze své zkušenosti, ale není daleko od pravdy, že to tak funguje i obecně. Podle loňského průzkumu společnosti LMC nepustí většina tuzemských zaměstnavatelů bývalé odsouzené ani na ty nejpodřadnější pozice. Přednost mají jednoznačně uchazeči s bezproblémovou minulostí.

Mizivá šance na návrat do společnosti

Požadavek zaměstnavatelů je samozřejmě v mnohém pochopitelný. Zároveň to však znamená, že propuštěným na svobodě vlastně začíná trest druhý: legální práci nejspíš nezískají a tím pádem se jim vzdaluje možnost vrátit se do společnosti.

Mezi trestanými jsou přitom lidé se vzděláním i praxí, kteří o novou životní šanci stojí. „Jsem vyučený kuchař, číšník. Ve výkonu trestu jsem podruhé. Na svobodě jsem normálně pracoval v jedné firmě, všechno jsem plnil, jak jsem měl. Problém byl, že mi pak neprodloužili smlouvu, protože se propouštělo,“ popisuje například Zdeněk.

Kdy smí zaměstnavatel žádat výpis

Doložit před nástupem do práce čistý výpis z rejstříku trestů dnes zaměstnavatelé považují za samozřejmost. Mají na to však právo? Ne tak docela. Potvrzení o trestní bezúhonnosti je možné vyžadovat například u ministerských úředníků, učitelů, sociálních pracovníků, zdravotních sester, hasičů nebo policistů. U ostatních profesí by zaměstnavatelé výpis měli chtít pouze v případě, že povaha práce bezúhonnost přímo vyžaduje. Například u prodavačů, kteří pracují s hotovostí.

Trest za přepadení vs. neplacení alimentů

Záleží také na druhu spáchaného trestného činu. Pokud někdo seděl za loupežné přepadení benzínky, je jasné, že mu asi nikdo nesvěří práci čerpadláře. Jenže pokud se na čerpadláře hlásí člověk, který skončil ve vězení za neplacení alimentů nebo za méně závažný trestný čin spáchaný z nedbalosti, je to něco jiného.

Chybí sociální programy pro bývalé vězně

V zemích západní Evropy s propuštěnými trestanci pracují trochu jinak. Fungují tu pro ně státní začleňovací programy, do kterých se mohou přihlásit. Na přechodnou dobu získají práci i bydlení, aby se dokázali znovu postavit na vlastní nohy. V Česku vězeň ihned po propuštění dostane peníze na vlak a poté tisíc korun od sociálního kurátora. Potom už je vše na něm.

Usnadnit vězňům návrat do společnosti se tak v Česku snaží jen některé neziskové organizace, například Za branou nebo Rubikon Centrum. Odsouzení se na ně obvykle obracejí dopisem ještě z vězeňské cely a žádají je o pomoc. Během pár měsíců naváže trestaný s neziskovkou vztah. Organizace mu potom na svobodě pomůže s prvními kroky – třeba i se sháněním práce.

Jana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů

Většina Čechů si neodkládá dost peněz na horší časy

Nejnovější pracovní nabídky

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz