Prace.cz  > Poradna > Tipy a články > Řetězení pracovních smluv se má vrátit

Tipy a články: Řetězení pracovních smluv se má vrátit

Pracovní poměr na dobu určitou má být opět možné uzavírat opakovaně a bez časových omezení. Schválili to poslanci. Možnost takzvaného řetězení pracovních smluv se má ale týkat jen určitého okruhu pracovníků, zejména sezónních. Podmínkou bude rovněž dohoda zaměstnavatele s odbory.

Dnes platí: třikrát a dost

Podle současné úpravy může pracovní poměr na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele trvat maximálně tři roky. Smlouvu lze nejvýše dvakrát prodloužit. Pokud tedy pracujete u jedné firmy a máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, váš pracovní poměr může trvat nejdéle 9 let. Pokud vám pak zaměstnavatel z nějakého důvodu nemůže nebo nechce poskytnout smlouvu na dobu neurčitou, musí spolupráce jednou pro vždy skončit.   

Novela pomůže zemědělcům a stavebníkům

Poslanecký návrh, který nyní míří k posouzení do Senátu, toto časové omezení odstraňuje. Novela pomůže zejména zemědělským a stavebním firmám, které se neobejdou bez sezónních pracovníků. Řada podniků si na tento typ prací dlouhodobě najímá již prověřené lidi. Kvůli nynějšímu zákazu řetězit smlouvy hrozilo, že se s nimi budou muset po nějaké době rozloučit.

Pružnější trh práce v době nejistoty

Úpravu vítá Svaz průmyslu a dopravy ČR, který ji dojednával s odbory i v Senátu. Poukazuje na to, že se firmy potýkají několik let s poklesem zakázek a nejistotou. „V takovém prostředí nedokážeme plánovat počty zaměstnanců na delší dobu a potřebujeme flexibilnější trh práce," uvedl viceprezident svazu Pavel Juříček.

Práce.cz, ČTK

Kam dál?

Právní rádce – všechny články

Prodavači mají mít o svátcích volno, navrhuje Senát

Kdy vzniká nárok na odstupné

Kalkulačky - spočítejte si čistou mzdu nebo nemocenskou

 

 

Buďte první, komu poradíme!

  • Připravíme vás na snadnou změnu práce
  • Naučíme vás triky, jak zapůsobit u pohovoru
  • Ptejte se ZDARMA našich právníků
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami Prace.cz