Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Řetězení pracovních smluv se má vrátit

Tipy a články: Řetězení pracovních smluv se má vrátit

Pracovní poměr na dobu určitou má být opět možné uzavírat opakovaně a bez časových omezení. Schválili to poslanci. Možnost takzvaného řetězení pracovních smluv se má ale týkat jen určitého okruhu pracovníků, zejména sezónních. Podmínkou bude rovněž dohoda zaměstnavatele s odbory.

29. 3. 2013

Dnes platí: třikrát a dost

Podle současné úpravy může pracovní poměr na dobu určitou u jednoho zaměstnavatele trvat maximálně tři roky. Smlouvu lze nejvýše dvakrát prodloužit. Pokud tedy pracujete u jedné firmy a máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, váš pracovní poměr může trvat nejdéle 9 let. Pokud vám pak zaměstnavatel z nějakého důvodu nemůže nebo nechce poskytnout smlouvu na dobu neurčitou, musí spolupráce jednou pro vždy skončit.

Novela pomůže zemědělcům a stavebníkům

Poslanecký návrh, který nyní míří k posouzení do Senátu, toto časové omezení odstraňuje. Novela pomůže zejména zemědělským a stavebním firmám, které se neobejdou bez sezónních pracovníků. Řada podniků si na tento typ prací dlouhodobě najímá již prověřené lidi. Kvůli nynějšímu zákazu řetězit smlouvy hrozilo, že se s nimi budou muset po nějaké době rozloučit.

Pružnější trh práce v době nejistoty

Úpravu vítá Svaz průmyslu a dopravy ČR, který ji dojednával s odbory i v Senátu. Poukazuje na to, že se firmy potýkají několik let s poklesem zakázek a nejistotou. „V takovém prostředí nedokážeme plánovat počty zaměstnanců na delší dobu a potřebujeme flexibilnější trh práce,” uvedl viceprezident svazu Pavel Juříček.

Prace.cz, ČTK

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz