Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Rozhodnuto: minimální mzda bude 13 350 Kč

Tipy a články: Rozhodnuto: minimální mzda bude 13 350 Kč

Od ledna příštího roku se opět zvedne minimální mzda. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD. Minimální výplata se zvýší o 1150 Kč na 13 350 Kč. Kromě „paušální“ minimální mzdy se zvedne i nejmenší možná mzda za hodinu práce, a to z letošních 73,20 Kč na 79,80 Kč.

20. 11. 2018

Minimální mzdu bere 150 000 lidí

Minimální mzdu pobírají čtyři procenta zaměstnanců, tedy asi 150 000 lidí. „Zvýšení minimální mzdy se netýká jen 150 000 lidí, ale všech pracujících, neboť vytváří tlak na růst mezd,“ napsala ministryně Maláčová na svém Twitteru.

Zvýšení minimální mzdy se promítne také do některých dávek a odvodů. Například pokud máte malé děti, můžete uplatnit tzv. školkovné podle vydaných nákladů, ale jen do výše minimální mzdy.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Zvyšuje se i tzv. zaručená mzda

Spolu s minimální mzdou vzroste i takzvaná zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle dosažené odbornosti a náročnosti zastávané práce. V prvním stupni odpovídá zaručená mzda minimální mzdě (13 350 Kč) a v osmém, nejvyšším stupni, jejímu dvojnásobku (26 700 Kč).

Do prvního stupně spadá pracovník, který v obchodě doplňuje zboží. Osmá kategorie patří vysokoškolsky vzdělaným specialistům, kteří se podílejí například na výzkumu.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz