Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Šance pro nezaměstnané: výpomoc v domácnosti

Tipy a články: Šance pro nezaměstnané: výpomoc v domácnosti

Tisíce nezaměstnaných by v budoucnu mohly najít uplatnění jako pomocníci v domácnostech. Tato pracovní místa se začnou příští rok pilotně testovat v některých regionech. Nezaměstnaní budou klientům vypomáhat s údržbou domu a zahrady, vařit či uklízet. Nejprve brigádně, později na stálý pracovní úvazek.

14. 2. 2014

↑ Domácí služby fungují v mnoha evropských zemích.

Úbytek práce načerno

S nápadem přišli účastníci nedávné konference v Senátu. Slibují si od toho snížení nezaměstnanosti a úbytek práce načerno. „Hlavním cílem je vytvořit nová pracovní místa. Už teď domácnosti tyto služby v rámci šedé ekonomiky stejně platí, pracovníci ale nejsou pojištěni a nemají postavení zaměstnanců,“ řekl novinářům Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů.

150 tisíc pracovních míst v Belgii

Domácí služby jako zaměstnání už fungují v mnoha zemích. Například v Belgii, která má stejně obyvatel jako Česká republika, vzniklo díky zavedení výpomoci na 150 tisíc nových pracovních míst. Podle Horeckého by oficiální pomoc v domácnosti musela stát méně, než kolik za ni lidé platí načerno. Rozdíl by dorovnal stát. Ovšem netratil by – dorovnání cenových rozdílů by vyšlo levněji než výplata dávek v nezaměstnanosti.

Pomocník přes agenturu

A jak by to fungovalo prakticky? Nezaměstnaný by získal místo u pracovní agentury, která by jej posílala ke klientům do domácností. Tam by za odvedenou práci dostal poukázky a za ně by mu agentura následně vyplatila peníze. Pomocník by měl postavení zaměstnance.

Nová služba by se mohla začít testovat příští rok, nejprve v několika regionech. Později by se systém mohl rozšířit po celé republice – podle odhadů asi za tři roky.

ČTK

Kam dál?

Úklidový pracovník: nejnovější nabídky práce

Založte si agenta, který bude práci hledat za vás

Ztráta práce: podporu dostanete, až vyčerpáte odstupné

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz