Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Síla známých při hledání práce

Tipy a články: Síla známých při hledání práce

Ať už hledáte práci, protože jste o ni nečekaně přišli, nebo potřebujete změnu, vyplatí se zkoušet to na více frontách. Doporučujeme vytvořit si účet na Prace.cz, na základě osobních požadavků nastavit a aktivovat tzv. Agenta a nechat si přímo na e-mail zasílat jen ty nabídky práce, které vás zajímají. Vyplatí se také registrovat u některé ze zavedených personálních agentur a sledovat webové stránky firem, které vás zajímají. Opomínat byste však rozhodně neměli ani své rodinné příslušníky a známé. Při hledání práce vám mohou pomoci možná více, než myslíte.

Firmy některé volné pozice z nejrůznějších důvodů nezveřejňují. Buď se rozhodly obsadit je některými ze současných zaměstnanců, nebo spoléhají na doporučení a známosti. A právě tehdy se vyplatí, bude-li vaše okolí vědět o tom, že práci hledáte. Známí vám mohou dát na pozici tip, případně vás na ni přímo doporučit. S doporučením od interního zaměstnance se vám dveře k nové práci mohou pootevřít o něco více, než když se budete o práci hlásit jako jeden z mnoha anonymních uchazečů.

Doporučení kolegů
Vašemu životopisu přidají na váze doporučení od bývalých kolegů. I proto se vyplatí odcházet z posledního zaměstnání v dobrém. Budoucího zaměstnavatele zejména zajímá, jak se vám vedlo v rozličných pracovních rolích. Proto je dobré mít k dispozici doporučení od blízkého kolegy, přímého nadřízeného, případně někoho z vašich podřízených. Písemná doporučení není nutné schraňovat do šuplíku.  Zcela postačí, když budete mít v záloze několik kontaktů, na které se budoucí zaměstnavatel může v případě potřeby sám obrátit. Zmíněné osoby s tím samozřejmě musí souhlasit.

Psychická podpora
Známí vám mohou pomoci i v okamžiku, kdy pro vás tip na konkrétní pozici nemají.  Mohou se o vás zmínit někomu, kdo by mohl vědět o vhodné práci. Mohou vám poradit při psaní životopisu a motivačního dopisu a pomoci s přípravou na pohovor. V neposlední řadě představují psychickou podporu, která je při hledání práce obzvláště důležitá.

Stud stranou
Pro mnohé je těžké se ke statutu nezaměstnaného hlásit veřejně. „Být bez práce“ je však stav, kterým si pravděpodobně prošla většina vašich známých. Proto se vyplatí odhodit stud stranou a raději využít přínosů, které známí při hledání práce skýtají.

Zdroj: Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz