Měli jste někdy pocit, že si na vás někdo z kolegů zasedl? Nejste sami. Podle průzkumu americké firmy Connectria Hosting zažilo šikanu v zaměstnání 55 % lidí. A 65 % zaměstnanců se bojí chodit do práce kvůli některému z kolegů, napsal server Business News Daily.
4. 3. 2015
↑ Napad’ mě nápad! Chceš ho slyšet? Bude to bomba!
Alespoň jeden pitomec
Šikanující kolegové a nadřízení ale nejsou jediné nepříjemné osoby, na které je třeba si v práci dávat pozor. Průzkum zjistil, že 83 % dotázaných během posledních pěti let pracovalo minimálně s jedním „pitomcem“: včetně všeználků (30 %), otravů (26 %), stěžovatelů (21 %), vlezdoprdelků (16 %) a kancelářských drben (4 %).
Co všechno blbci zničí?
Pitomec v práci pije krev především kolegům, kteří mají to „štěstí“, že jej vyfasovali na směně, v kanceláři nebo v týmu. Negativní následky se ale týkají celého pracoviště: nízká pracovní morálka, snížená kvalita výroby, častější absence, netěšení se do práce a neschopnost dokončit úkoly – to jsou znaky pracoviště, kde se usídlil pitomec nebo dokonce celá jejich parta.
Neuvědomují si to
Podle Richa Waidmanna, šéfa firmy Connectria, si někdy ti, kdo se v práci chovají jako pitomci, ani neuvědomují, že svým chováním otravují ostatní. A v jiných případech o tom vědí, ale je jim to jedno.
Co s tím?
„Lidé musí vědět, jak jejich chování ovlivňuje ostatní, jak poškozuje firmu a proč v tom nemohou pokračovat. Jakmile se objeví zlepšení, je třeba, aby dostali pozitivní zpětnou vazbu. Pokud se začnou vracet k původnímu chování, je nutné jim připomenout, že to není přijatelné. Ano, lidi je třeba v tomto ohledu trénovat. Ale nikdo nikdy netvrdil, že vést a řídit zaměstnance je snadné,” uzavřel Waidmann.
Prace.cz
Kam dál?
Kolega „nevoní“. Jak mu to citlivě sdělit?