Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Stále více Němců má dvě práce současně

Tipy a články: Stále více Němců má dvě práce současně

Rekordní počet Němců má ke stálému zaměstnání ještě další přivýdělek. Ke konci loňského roku v Německu brigádničilo 2,7 milionu zaměstnanců, tedy téměř každý desátý. Údaj zveřejnil Spolkový úřad práce. Před deseti lety přitom bylo lidí s „vedlejšákem“ jen 1,2 milionu.

19. 8. 2013

Existenční problémy nebo konzum?

Podle německých levicových politiků je situace alarmující a ukazuje na špatnou sociální situaci rodin. Vláda za tím vidí spíš rostoucí touhu Němců po konzumu. Lidé si nejčastěji přivydělávají v maloobchodu, pohostinství a dalších službách. Vykonáváním takzvaného „minijobu“ si Němci mohou měsíčně přilepšit až o 450 eur (necelých 12 tisíc korun), které nemusejí danit ani z nich platit další odvody.

Ženy berou o pětinu méně

Podle Wolfganga Nagela z ekonomického institutu Ifo nárůst počtu lidí s vedlejším zaměstnáním souvisí s větší pružností pracovního trhu v Německu. „Nelze to vykládat jako signál vypovídající o větší materiální nouzi zaměstnanců,“ tvrdí Nagel. Průměrná měsíční mzda u našich západních sousedů činí v současnosti 2412 eur (asi 62 tisíc korun). Ženy mají v průměru o 22 procent nižší plat než muži.

Brigádu má 25 procent Čechů

Přivýdělky jsou poměrně časté a žádané i v Česku. Jak zjistil dřívější průzkum portálu Prace.cz, pouze 15 procent lidí dokáže bez problémů vyjít se mzdou jen z jedné práce. Brigádu má proto čtvrtina Čechů. Většinou se jedná o krátkodobý přivýdělek, který jim pomáhá řešit akutní problémy rodinného rozpočtu nebo přináší peníze navíc pro zlepšení životní úrovně. Další skoro dvě třetiny lidí přiznávají, že by další úvazek přivítali.

Částečných úvazků bude přibývat

Nabídka částečných úvazků je v Česku stále spíše malá. Podle Tomáše Ervína Dombrovského, analytika společnosti LMC, se však dá čekat, že se to brzy změní. „Krátké úvazky budou v ČR přibývat. Pracovní trh se u nás musí posunout k pružnějšímu uspořádání tak, aby si udržel, případně i zvýšil svoji konkurenceschopnost. Jen je otázkou, jak rychle to zaměstnavatelé budou reflektovat,“ říká Dombrovský. Průměrná mzda je v Česku aktuálně 23 144 korun a dosáhne na ni jen 35 procent lidí.

Přivýdělek a smlouvy

Češi si mohou přivydělávat například na dohodou o provedení práce. Na tu lze u jednoho zaměstnavatele odpracovat nejvýše 300 hodin ročně. Pokud měsíční výplata nepřekročí 10 tisíc korun, zaměstnanec odvádí pouze daň, ale zdravotní a sociální pojištění už ne. Další možností je dohoda o pracovní činnosti. Odpracovat můžete nejvýše 20 hodin týdně (což odpovídá polovičnímu úvazku). Daň a zdravotní a sociální pojištění se platí od výdělku nad 2500 korun měsíčně.

Prace.cz

Kam dál?

Nejnovější nabídky práce

Neplacený úvazek: ženy tráví prací o blízké 20 hodin týdně

Vysněná práce Čechů? V hospodě nebo přírodě

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz