Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Studie: Veselí zaměstnanci uvažují kreativněji

Tipy a články: Studie: Veselí zaměstnanci uvažují kreativněji

Lidé, kteří v pracovní době sledují veselá videa na internetu, nemusejí nutně jen ztrácet čas. Naopak tím mohou povzbuzovat svou náladu, což jim následně umožní uvažovat kreativněji. Tvrdí to alespoň výzkumníci z kanadské University of Western Ontario.

Ruby Nadlerová a její kolegové Rahel Rabi a John Paul Minda provedli studii, která se zaměřila na učení spojené s kreativním uvažováním. Studenti, kteří se do studie zapojili jako dobrovolníci, byli nejprve uvedeni do určité nálady a poté pověřeni určitým učebním úkolem.

Veselá mysl půl úspěchu

Náladu studentů řídili výzkumníci pomocí hudebních klipů a videoklipů, které jim nejprve pustili, aby zjistili, co je nejvíce rozveselí, ponechá ve stejné náladě nebo naopak nejvíce rozesmutní. Po shlédnutí příslušného klipu pak měli studenti odhalit způsob, jak řadit sady obrázků s vizuálně složitými obrazy.

Ukázalo se, že veselí dobrovolníci našli správný způsob snadněji než smutní nebo ti, jejichž nálada se nezměnila. „Když před sebou máte projekt, kdy chcete uvažovat inovativně nebo potřebujete pečlivě uvážit určitý problém, dobrá nálada vám k tomu výrazně pomůže,“ shrnuje Ruby Nadlerová. Lidé podle ní v práci sledují veselá videa podvědomě a snaží se tím dostat do dobré nálady. To může být nakonec pro zaměstnavatele přínosné.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz