Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Těhotenství a práce – na co mají ženy nárok?

Tipy a články: Těhotenství a práce – na co mají ženy nárok?

Je nutné těhotenství přiznávat už na pracovním pohovoru? A co když se vrátíte krátce po porodu do práce a budee chtít čerpat přestávky na kojení? Poradíme, jak v těchto situacích postupovat.

25. 9. 2013

1. Těhotenství a pracovní pohovor

Jste neplánovaně těhotná. Do porodu si však nutně potřebujete sehnat práci. A teď řešíte dilema: přiznat těhotenství už na pohovoru a jednat se zaměstnavatelem od začátku fér nebo raději držet jazyk za zuby? Podle zákoníku práce se vás personalista nesmí ptát, jestli jste těhotná, máte děti nebo v nejbližší době plánujete založit rodinu. Jedná se o takzvané diskriminační otázky. Pokud na vás tedy těhotenství zatím není vidět, zřejmě jej na pracovním pohovoru bez problémů utajíte.

2. Výpověď těhotné zaměstnankyni

Rostoucí břicho se ale věčně maskovat nedá. Z lidského hlediska se zaměstnavatel může cítit podvedený, že jste mu takto důležitou věc na pohovoru zatajila. Po uplynutí tříměsíční zkušební doby ale zákoník práce zaměstnavateli dává jen velmi omezený manévrovací prostor. Těhotnou ženu je možné propustit jen v naprosto výjimečných případech: pokud zvlášť hrubým způsobem poruší pracovní kázeň nebo pokud se zaměstnavatel či jeho část ruší, případně přemisťuje. Jiná je situace ještě před koncem tříměsíční zkušební lhůty, kdy je možné předat výpověď i bez udání důvodu.

3. Převedení těhotné na jinou práci

Těhotné ženy nesmějí vykonávat fyzicky namáhavou práci nebo pracovat v podmínkách, které by mohly ohrozit zdraví její i dítěte. Těhotné nesmí mít noční směny, nosit těžká břemena, pracovat s chemikáliemi a podobně. Zaměstnavatel tedy musí těhotnou ženu dočasně převést na jinou práci a případný výpadek v příjmech jí dorovnat. Pokud je rizikovost pracovních podmínek sporná, žena může požádat o vypracování lékařského posudku. Jeho závěrem se pak zaměstnavatel musí řídit. Nárok na úpravu pracovního prostředí mají nejen těhotné, ale i kojící zaměstnankyně.

4. Přestávky na kojení

Matky, které kojí své děti, mají kromě přestávek v práci nárok i na zvláštní přestávky na kojení. Ty se započítávají do pracovní doby a jsou placené. Pokud žena pracuje na plný úvazek a kojí dítě mladší jednoho roku, náleží jí dvě půlhodinové přestávky za směnu. V dalších třech měsících může čerpat už jen jednu půlhodinovou přestávku za směnu. Ženy, které jsou zaměstnané na poloviční úvazek, mají nárok také na jednu půlhodinu na kojení za směnu, ovšem jen do konce šestého měsíce věku dítěte.

5. Pracovní cesty a těhotenství

Těhotné ženy a matky pečující o dítě do věku 8 let mohou být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem.

Prace.cz

Kam dál?

9 otázek o rodičovské a mateřské dovolené

Může mě firma nutit jezdit na služební cesty?

Zajímavá změna kariéry: z asistentky chůvou

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz