Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Test: Co pro vás znamená vaše práce? Smysl života, nebo jen místo, kde si vyděláte peníze?

Tipy a články: Test: Co pro vás znamená vaše práce? Smysl života, nebo jen místo, kde si vyděláte peníze?

Někteří lidé by za firmu, pro kterou pracují, doslova dýchali. A to nemusí být ani jejich. Jiní zase při nutnosti zůstat v práci o 20 minut déle nervózně klepou na hodinky, protože už se vidí na domluveném volejbale. Jaký jste typ a co pro vás znamená vaše práce? Odpovězte ano-ne na těchto 16 otázek a zjistěte, do jaké skupiny se řadíte.

23. 9. 2013

8 otázek ze skupiny A

A) Mám několik koníčků, kterým se rád/a pravidelně věnuji.
A) Někdy vynechávám obědovou pauzu, protože chci odejít dřív domů.
A) Dávám si velký pozor, abych nezůstával/a v práci zbytečně přesčas. A to třeba ani o 15 minut.
A) Práce je podle mě především místo, kam se chodí vydělávat peníze.
A) Moje práce je spíše rutinní nebo nemám svěřenou výraznou odpovědnost. Vyhovuje mi to.
A) O víkendech nebo večer po příchodu domů mám stále dost sil věnovat se rodině, koníčkům, kamarádům a zábavě.
A) Pravděpodobně bych odmítl/a povýšení, pokud by to znamenalo trávit v práci více času než dnes. Nejsem typ, kterému by funkce stála za omezení volného času.
A) Úspěch zažívám hlavně prostřednictvím svých koníčků (např. sportovní úspěchy).

8 otázek ze skupiny B

B) Pokud občas musím v práci zůstat o něco déle, nijak zvlášť mi to nevadí.
B) Pracuji v oboru, jaký jsem vystudoval/a nebo v jakém jsem vždy chtěl/a pracovat.
B) Slovo úspěch si spojuji hlavně s úspěchem v zaměstnání. Nemusí jít hned o povýšení, ale mám radost, když se mi něco povede a šéf mě za to třeba pochválí.
B) Práce je podle mne především místo, kde mohu uplatnit své nadání, znalosti a dovednosti. Nejsem typ, který by se smířil s nudnou prací jen kvůli penězům. Chci dělat něco, co má smysl.
B) O víkendech nebo po příchodu domů z práce často nemám energii už vůbec na nic.
B) Kamarádky a kamarády mám hlavně mezi kolegy nebo bývalými kolegy.
B) Moje zájmy jsou spíše pasivní (četba, poslech hudby) nebo takové, které nevyžadují  pravidelné tréninky, odjezdy na soustředění a podobně.
B) Často přemýšlím o směru své kariéry a o tom, jak svého cíle dosáhnout.

Vyhodnocení:

Převaha odpovědí ano ze skupiny A

Na prvním místě jsou pro vás koníčky, přátelé a rodina. Práci chápete spíše jako „nutné zlo“, kam musíte chodit, abyste si vydělali na živobytí a vyžití ve volném čase. Ohledně kariéry nejste příliš ambiciózní. Raději se smíříte s nudnou prací, než abyste se vzdali části svých zájmů. Workoholiky nechápete – přišlo by vám líto mít smysl života jen v práci.

  • Vaše plus: Nad svou prací si umíte držet zdravý nadhled. Po pracovní době odpočíváte a věnujete se tomu, co máte rádi, syndrom vyhoření tedy u vás v podstatě nehrozí. Patříte ke spolehlivým pracovníkům – když se vám zadá konkrétní úkol, bez zbytečných okolků jej splníte.
  • Vaše minus: Šéf nemůže očekávat, že byste hýřili nápady a aktivitou – dobrovolně patříte spíše mezi „řadové pěšáky“, kteří se do ničeho moc nemontují. Můžete mít tendenci podceňovat osobní rozvoj (studium cizích jazyků, rozšiřování odborných znalostí). Tento přístup se vám může vymstít ve chvíli, kdy stávající práci ztratíte a budete si hledat novou.

Převaha odpovědí ano ze skupiny B

I kdybyste vyhráli jackpot v loterii, alespoň pár dní v týdnu byste někde pracovali, protože by vám to nedalo. Práci berete jako přirozenou součást života. Neumíte si představit chodit do zaměstnání jen kvůli penězům – chcete dělat něco, co má smysl a co vás bude bavit. Neznamená to ale, že byste se automaticky řadili mezi workoholiky. I když pár vtipů v tomto smyslu jste už na svou adresu slyšeli…

  • Vaše plus: Pokud je potřeba něco narychlo dokončit nebo předělat, nenecháte firmu na holičkách. Šéf i kolegové si vás za to váží. Patříte k ceněným odborníkům, ke kterým si ostatní chodí pro radu. Váš odchod by pro firmu znamenal ztrátu.
  • Vaše minus: Práci dáváte tolik, že na konci týdne býváte naprosto vyšťavení. Pasivní víkend v pyžamu před televizí pro vás není neznámým pojmem. Své přátele nebo rodinu občas můžete unavovat nekonečným vyprávěním toho, co se stalo práci.

Stejný nebo velmi podobný počet odpovědí ano ve skupinách A i B

Váš pracovní i soukromý život je v rovnováze. Možná jste v minulosti zažili totální vyčerpání a došlo vám, že bez koníčků, díky kterým si vyčistíte hlavu, to dlouhodobě nezvládnete. Zdravý rozum si zachováváte i v práci – umíte rozeznat situace, kdy je prostě nutné zůstat v kanceláři o trochu déle a kdy vás šéf jednoznačně zneužívá.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz