Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Tip na rekvalifikaci: jak se stát cukrářem

Tipy a články: Tip na rekvalifikaci: jak se stát cukrářem

Chcete si otevřít cukrárnu? Neobejdete se bez odborné kvalifikace. Hodit se vám bude, i když se jako cukrář chcete nechat „jen“ zaměstnat.

Jaké musím mít vzdělání a zkušenosti?

Rekvalifikačním kurzem Výroba zákusků a dortů nebo Výroba restauračních moučníků může projít kdokoliv s ukončeným základním vzděláním. Podmínkou je dobrý zdravotní stav a zdravotní průkaz pro práci v potravinářství. Průkaz vám vydá váš ošetřující lékař.

Podle čeho si mám kurz cukrařiny vybrat?

Sami si můžete zvolit, u koho se na cukráře budete učit. Důležité však je, aby poskytovatel měl na kurz akreditaci ministerstva školství. Jen akreditovaný kurz vám zaměstnavatelé bez problémů uznají.

Jak dlouho kurz trvá a co je jeho náplní?

Kurz výroby zákusků a dortů trvá 200 hodin, výroba restauračních moučníků 100 hodin. V obou se naučíte základům cukrářského řemesla – rozumět recepturám, spočítat spotřebu surovin, zhotovit těsta a dohotovit cukrářské výrobky, správně je uchovávat a prodávat.

Chci se stát cukrářem a založit si živnost. Co potřebuji?

Cukrařina patří mezi takzvané řemeslné živnosti. Pokud chcete v tomto oboru podnikat na vlastní pěst, neobejdete se bez živnostenského oprávnění. Pro jeho získání potřebujete výuční list nebo maturitní vysvědčení z oboru. Nahradit je můžete osvědčením o rekvalifikaci a jedním rokem praxe v oboru. Živnostenské oprávnění se dá získat i bez „papíru“, musíte ale doložit minimálně šest let praxe v oboru.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz