Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Tipy a rady pro 50+: Co vám pomůže najít si novou práci

Tipy a články: Tipy a rady pro 50+: Co vám pomůže najít si novou práci

Spousta padesátníků, kteří hledají práci, propadá skepsi a možná téměř zoufalství. Říkají si: „Kdo by mě v tomhle věku zaměstnal? Nemám dostatečné vzdělání. Nebudu stačit mladším kolegům.“ Nezoufejte! Své obavy a strachy mají i mnohem mladší ročníky, když ztratí práci. Snad vám následující článek dolije (alespoň trochu) optimismu.

11. 6. 2017

Spolehliví pracanti

Šikovný a pracovitý zedník si stěžuje, že nestíhá, má moc práce a musí odmítat zakázky. Na dotaz, proč si k sobě někoho nevezme, suše odvětí: „Nemá kdo dělat.“ Klidně by k sobě vzal i někoho staršího, ale ti se bohužel sami nehlásí.

Stejný problém má i čtyřicetiletý malíř pokojů. Začíná se dokonce bát o budoucnost svého řemesla. Přijde mu, že mladší k němu nemají takový vztah. Podle něj, když přijde mladý do práce, tak ho zajímá hlavně to, kdy bude svačina.

Tytéž stesky zazní, pokud hodíte řeč s hostinskými. Chybí jim spolehliví kuchaři a číšníci, kteří chodí do práce tak, jak mají.

  • TIP: Pokud jste vyučení a svou práci dobře ovládáte, zkuste oslovit někoho podobného ze svého okolí. Třeba k sobě parťáka rád uvítá. V některých profesích je poctivost a léty prověřená odbornost k nezaplacení!

» Prozkoumejte 80.000 nabídek na Prace.cz

Pomocná ruka pro vás

V diskuzi pod články nám často píšete, jak je hledání práce po padesátce náročné. Že firmy na zaslané životopisy neodpovídají. Nebo pošlou jen strohou informaci, že vybraly někoho jiného.

TIP: Neuvádějte v životopise datum narození. Skutečně to není povinný údaj.

Zažívat odmítání je na psychiku hodně náročné. Člověku ale nakonec nezbude, než se oklepat a vyrazit „do boje“ znovu. A co v této nelehké situaci přijmout pomocnou ruku a obrátit se na některou z organizací, které si vzaly za své pomoci najít starším lidem práci? Trochu jsme je vyzpovídali.

Alternativa 50+

  • Neziskovka, jejíž sociálně-právní a psychologické poradenství vám pomůže vyřešit několik problémů naráz. „Můžeme zprostředkovat právní pomoc, případně nasměrovat na vhodnou pomoc v podobě vzdělávání. Poradíme také s vytyčením základních kroků, které je dobré udělat, pokud někdo ztratí práci,“ říká Linda Sokačová z Alternativy 50+.
  • Rádi a zdarma vám tu také pomůžou sestavit životopis. „Životopis má hlavně vypovídat o schopnostech, dovednostech a zkušenostech. Pracovní zkušenosti je dobré řadit od nejnovějších k nejstarším. Vyplatí se zařazovat takové zkušenosti, které přímo souvisí s nabízenou prací. Není nezbytně nutné uvádět datum narození či věk. Naopak ale nezapomeňte uvést telefon a e-mail,“ radí Linda Sokačová.

Sdružení PLUS 50

  • Můžete využít například bezplatnou konzultaci, která vám pomůže zjistit, jak díky správně napsanému životopisu můžete zvýšit svou šanci na přijetí do nového zaměstnání.
  • „Klientům radíme neuvádět v životopise datum narození. Dále radíme: zlepšete svou prezentaci. Většina padesátníků své schopnosti spíše snižuje. Naopak je tomu u generace mladší, ta své schopnosti velmi často přeceňuje,“ říká předsedkyně sdružení PLUS 50 Monika Červíčková.
  • Pokud jste se rozhodli podnikat, tato neziskovka vám poskytne také cenné rady do začátku. Má na to projekt s názvem +50 a podnikání = šance.

» Čtěte dále: Jak psychicky ustát, když dlouho hledáte práci

Na vlastní triko

Pokud jste dobří v tom, co jste celý život dělali (a máte dost odvahy), co zkusit pracovat na vlastní triko? Spousta úspěšných podnikatelů se do byznysu pustila až ve vyšším věku. Proti mladým máte obrovskou výhodu v odborných zkušenostech, nadhledu a možná i pokoře k životu.

S rozjezdem podnikání pomůže i Úřad práce. Jak?

  • Poskytuje odborné poradenství těm, kteří uvažují o zahájení podnikání. Obraťte se na referát zaměstnanosti a poradenství.
  • Pořádá rekvalifikační kurz „Příprava k zahájení podnikání“. Rozsah kurzu je 120 hodin a je určen pro lidi s ukončeným středním vzděláním (minimálně vyučeným). Naučíte se, jak zpracovat vlastní podnikatelský plán, dozvíte se, jak snížit podnikatelská rizika. Prostě získáte cenné rady do začátku.
  • Poskytuje příspěvek na zřízení tzv. společensky účelného pracovního místa. Příspěvek může být až do výše 6násobku průměrné mzdy, což ve třetím čtvrtletí loňského roku znamenalo možnost získat až 163.320 Kč na zřízení a vybavení provozovny.  A to už je slušná částka, která vám může při rozjezdu vlastního podnikání výrazně pomoci. Za vyřízení žádosti nic neplatíte, tak proč to nezkusit?

Rozšiřte si obzory

Než seženete práci, věnujte se vzdělávání. Studovat můžete i z pohodlí domova. Na internetu najdete velké množství online kurzů na nejrůznější témata. Některé jsou i zdarma. Zkuste prozkoumat třeba portál Seduo.cz, který má v nabídce videokurzy zaměřené třeba na angličtinu nebo excel.

Pokud jste vedení na úřadě práce, zkuste požádat o rekvalifikaci. Po jejím dokončení se vám mohou otevřít dveře, které dosud zůstávaly zavřené. Kurz si můžete vybrat i sami. Na úřad práce si pak podáte žádost o schválení a proplacení rekvalifikace.

A závěrem… Nevzdávejte to!

Víme, že po padesátce může být těžké se na trhu práce uchytit. Určitě to ale nevzdávejte! Na Prace.cz je teď skoro 80.000 nabídek práce. Podívejte se, jaké pozice firmy nabízejí. Držíme palce, aby to co nejdříve vyšlo!

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz