Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Tipy, jak šikovně ušetřit (třeba i z menšího platu)

Tipy a články: Tipy, jak šikovně ušetřit (třeba i z menšího platu)

Také byste rádi ušetřili nějakou tu korunu, například na hezkou letní dovolenou nebo dětem na tábor? Jenže ať počítáte, jak počítáte, nevychází vám to. Nebo vám přijde, že nemáte z čeho. Třeba vám pomůže těchto pár šikovných tipů. Můžete díky nim ušetřit i tisíce ročně. A to se, jak říká klasik, vyplatí!

19. 4. 2017

1. Spojte si půjčky

Pokud splácíte více úvěrů, zkuste popřemýšlet o takzvané konsolidaci půjček. V praxi to znamená, že se vám všechny půjčky sloučí do jednoho úvěru. Nově tedy dáte jen jednu splátku měsíčně na všechno. Odpadne hlídání, která „složenka“ zrovna hoří a ještě ušetříte. Díky konsolidaci zaplatíte méně na poplatcích za vedení úvěrových účtů a většinou se sníží i výše splátky.

  • Kolik ušetříte? Záleží na podmínkách banky, výši půjček a domluvené době splácení. Může to být několik stovek až pár tisícovek měsíčně.

2. Levnější teplo, světlo, voda

Zbytečně nesvítit, místo koupele si dopřát raději rychlou sprchu. Mít na vodovodních bateriích a ve sprchách namontované spořiče vody. Na zalévání zahrady používat zachycenou dešťovou vodu. Doma zbytečně nepřetápět, mít dobře izolovaná okna a dveře.Tyto tipy, jak ušetřit na energiích, nejspíš znáte. Samozřejmě se pořád vyplatí, ale jde to i jinak.

Spoustu peněz můžete ušetřit také změnou dodavatele energií. Možná se vám tedy vyplatí čas od času porovnat, co různí dodavatelé nabízejí (a hlavně za kolik). Další možností je přihlásit se do hromadné, elektronické aukce na dodávku elektřiny a plynu. Než ale cokoliv podepíšete, prostudujte si všechny smlouvy, návrhy a ujednání pečlivě předem. Případně se ještě s někým poraďte.

  • Kolik ušetříte? Příjemných až několik tisíc ročně.

» Podívejte se na nabídky práce s platem nad 20.000 Kč měsíčně

3. Bankovní účet zdarma (nebo levněji)

Ušetřit se dá i na bankovních poplatcích. Banky většinou spoléhají na to, že jsou lidé konzervativní a nechce se jim přecházet jinam. Pokud platíte poplatky za vedení účtu či vám strhávají peníze například za trvalé příkazy, je čas rozhlédnout se po konkurenčních nabídkách.

Věřte, že v dnešní době nabízí spousta bank vedení účtu a s ním spojené služby zdarma. Nemusíte se bát ani složitého papírování. Stačí zajít do nové banky, u které chcete mít účet a ta se postará o převedení vašich pravidelných plateb, splátek úvěrů či SIPA.

  • Kolik ušetříte? Rodinný rozpočet si můžete navýšit o několik desítek či dokonce stovek měsíčně. Záleží na tom, jakou banku (a jak nevýhodný účet) nyní máte.

4. Spolujízda do práce

Dojíždíte za prací do vzdálenějšího místa? Zkuste se poptat ve svém okolí a zjistit, jestli nemáte stejnou cestu s více lidmi. Domluvit se můžete se sousedy z ulice, ale i s cizími lidmi prostřednictvím skupin na Facebooku. Existují skupiny například Jeseník v Ově, Valaši v Brně apod. Ušetříte peníze tím, že se náklady na benzín rozdělí mezi více lidí

» Finanční poradce spočítal, jestli se vám vyplatí dojíždět

5. Srovnávače cen a internetové kalkulačky

Potřebujete sjednat pojištění domácnosti? I tady se dá ušetřit. Kde vám nabídnou nejvýhodnější podmínky, zjistíte díky různým srovnávačům cen a internetovým kalkulačkám.

Stejná pomůcka se bude hodit i v případě, že potřebujete koupit třeba levnější učebnice pro vaše školáky nebo novou sekačku. Díky srovnávačům rychle zjistíte, kde a za kolik potřebnou věc získat. Neplaťte nikdy víc, než musíte!

  • Kolik ušetříte? Symbolických pár desetikorun, ale i pár tisíc. Záleží na tom, co zrovna kupujete.

6. A kartičku máte?

Potraviny, drogerie, hobbymarkety, lékárny. Tady všude zákazníci u pokladen často slýchají: „A naší kartičku máte?“ Pokud někde nakupujete častěji, může se vyplatit. Obchody své zákazníky odměňují za věrnost tím, že díky kartám pro ně mají nižší ceny zboží. Ušetříte tedy i při zcela běžném nákupu jídla nebo toaletních potřeb.

  • Kolik ušetříte? Až stovky měsíčně.

7. Oblečení pro děti na netu

Na specializovaných webech prodávají maminky druhým maminkám oblečení po dětech. Když si dobře vyberete, můžete koupit nádherné kousky v bezvadné kvalitě za pár korun. Navíc, pokud máte i vy co nabídnout, může prodávat oblečení po svých potomcích. Druhou možností jak ušetřit, je zaregistrovat se v e-shopech a sledovat výprodeje.

  • Kolik ušetříte? Šatičky, za které v obchodě dáte několik stovek, vás „z druhé ruky“ vyjdou třeba na stovku. Malá slečna je přitom na sobě měla jen párkrát, než z nich vyrostla.

8. Volejte levněji

Uvařte si kafe, vezměte si tužku a papír a zamyslete se: kolik měsíčně provoláte? Komu voláte nejčastěji? Kolik platíte za minutu hovoru? Až si uděláte přehled, zavolejte na zákaznické linky jednotlivých operátů a zjistěte, kde vám nabídnou nejvýhodnější volání.

Nenechte se ale zlákat na drahé balíčky, jejichž služby ani nevyužijete. Pokud například provoláte měsíčně 20 minut, bude pro vás výhodnější dobít si kredit, než se uvázat a platit měsíční paušál. Až operátorům budete o výhodnější tarif volat, pamatujte si, že často stačí zmínit levnější neveřejnou nabídku od konkurence.

  • Kolik ušetříte? I několik stovek měsíčně.

» Podívejte se, jakou práci firmy nabízejí

Jarmila Zechová Syptáková

Kam dál?

Kalkulačka: kolik vám dají čistého?

Plat 25.000 Kč měsíčně: uvádí ho třetina inzerátů na Prace.cz

Co dělat, když vám nechtějí dát plat, jaký chcete

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz