Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Učitel Broňa radí: Jak se naučit anglicky i zadarmo

Tipy a články: Učitel Broňa radí: Jak se naučit anglicky i zadarmo

„Tahle práce vypadá zajímavě. Jenže oni chtějí angličtinu – no tak to radši nic.“ Tímhle stylem inzeráty přeskakuje spousta lidí. Angličtina je pro ně strašák a hlavně si nevěří, že ji umí dost dobře. Učitel Broňa Sobotka z Brna ví, co je to za pocit – a pro všechny, kteří si chtějí angličtinu zlepšit, nedávno natočil videokurz zdarma. Prace.cz se Broni zeptala na další tipy a triky, jak si angličtinu zlepšit, i když peněz není nazbyt.

29. 6. 2016

↑ Broňa Sobotka, učitel angličtiny z Brna, který má spoustu triků, jak se učit i zadarmo.

1. Obklopte se angličtinou

„Ne každý má čas denně věnovat čtyři hodiny angličtině, ale skoro každý z nás denně něco čte. Tak ať to čte anglicky. Nebo si může nastavit mobil do angličtiny. Myslím, že nejlepší je se angličtinou co nejvíc obklopit,“ radí Broňa.

Zkuste v angličtině přemýšlet. Třeba si v hlavě přehrávejte různé scénky, jako když máte zahraničnímu turistovi vysvětlit cestu na nádraží nebo vyřídit telefon s cizincem, který chce někam přepojit.

„Dobré je věnovat angličtině každý den alespoň chvilku. Je to mnohem efektivnější, než celý týden nedělat nic a pak se na to vrhnout v neděli na celé odpoledne,“ říká Broňa.

2. Jak konečně rozumět

Učení jazyků bohužel neprobíhá tak, že se nejprve někde v ústraní „šrotíte“ a za pár měsíců je z vás rodilý mluvčí. Je to delší proces a zlepšení přichází postupně.

„Nejdůležitější je být co nejčastěji v situaci, kdy musím něčemu porozumět. Doporučil bych stáhnout si do počítače audio knížky namluvené anglicky. Jsou v různých úrovních, 1 až 6. Na úrovni jedna je hlas pomalý a v knížce je základních asi 200 slov,“ říká Broňa.

Postupně půjdete na další úrovně. Poslouchat můžete třeba v MHD cestou do a z práce. „Hlava si postupně zvyká a po několika měsících je na úplně jiné úrovni. Nemá smysl si hned pustit zprávy na BBC nebo americký seriál v originále, to je na začátek moc těžké.“

» Naučte se konečně opravdu anglicky. Videokurz Broni zdarma

3. Malé krůčky, ne megalomanské cíle

Lidé si někdy dají přehnaný cíl v domnění, že díky němu naskočí na tu správnou motivační vlnu. U angličtiny vás ale dopředu potáhnou spíš menší postupné krůčky. Právě to se osvědčilo i Broňovi, když se sám učil:

„Pokud bych měl třeba cíl, že budu učit angličtinu na univerzitě, nejspíš bych to nedokázal. Ale já si řekl, že se teď naučím třeba všechny barvy. Nebo že se naučím zeptat na cestu a popsat trasu k sobě domů,“ říká Broňa. Menší pokroky přijdou rychleji než ty velké a budete z nich mít lepší pocit.

4. Jak si pamatovat slovíčka

Myslíte si, že v dospělosti už paměť hůř slouží a člověk se hůř učí? Nejspíš je to jen mýtus. „Pokud vím, tak neexistuje žádný výzkum, který by prokázal, že člověk se ve 40 letech učí slovíčka cizího jazyka jinak, než třeba v pěti letech. Jde spíš o to, že mladší děti jsou na rozdíl od mnoha dospělých zvyklé se učit,“ říká Broňa.

Na učení slovíček doporučuje třeba bezplatnou aplikaci Duolingo. „Postupně vám slovíčka dávkuje a pozná, když slovíčko napíšete špatně a strčí vám ho za chvíli v jiné větě znovu. Je to skvělý způsob na budování slovní zásoby, třeba v autobuse cestou do práce.“

5. Nebuďte dřevorubec

Každému v učení pomáhá něco jiného. Někdo si slovíčka podtrhává barevně, jiný si je na papírcích rozvěšuje po bytě. Jedna zázračná metoda na míru všem ale neexistuje. Sami si vyzkoušejte, co vám sedí nebo ne, a případně to změňte.

„Znám příběh o dřevorubci, který seká strom tupou sekerou a nejde mu to. Kamarád se ho ptá, proč si sekeru nenabrousí a dřevorubec říká: To nemůžu, mám moc práce. Někdy potkávám takové studenty, kteří strašně makají, ale neefektivně. Nechtějí se ale na chvilku zastavit a říci si, jaká metoda by pro ně byla lepší,” uzavírá Broňa.

» Naučte se konečně opravdu anglicky. Videokurz Broni zdarma

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz