Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Úkoly během výběrka a 5 rad, jak se s nimi vypořádat

Tipy a články: Úkoly během výběrka a 5 rad, jak se s nimi vypořádat

Součástí určitých výběrových řízení jsou úkoly. Někdy to zaměstnavatel napíše rovnou do inzerátu a uchazeč se potom necítí tolik zaskočen. Jindy je ale vyzván, aby řešil nějaké zadání bez upozornění předem. Anebo dostane naopak úkol na doma. Hlavně klid. Poradíme, co můžete u různých typů pozic čekat i jak při plnění úkolu postupovat, abyste při náboru uspěli.

 

Vypadá to, že pohovor celkem zvládáte. Teď ale přišel náborář s úkolem. Ten může mít různou podobu. Operátory ve výrobě čekají většinou výkonnostní testy. Lidé hlásící se na pozice do marketingu, obchodu nebo financí mohou vyplňovat jazykové testy. A na další kolo mohou dostat za úkol vypracovat řešení nějakého zadání z oboru.

Kandidáti obvykle chápou, že si je chce firma předem „proklepnout“. Ostatně povaha úkolu jim často napoví mnohé o tom, jak by v budoucnu vypadala jejich práce. Zároveň se mohou dozvědět, na co se ve firmě klade důraz nebo jak její lidé dokážou vypracované zadání zhodnotit.

Když jdete do výroby

 Prověřování kandidátů na pozice operátorů ve výrobních podnicích mohou být různé podle povahy činnosti, kterou má dotyčný později vykonávat. Tam, kde je práce spíš rutinní, je potřeba zvládat jeden úkon a přizpůsobit se tempu pásové výroby, mohou být testy vyloženě výkonnostní – prověřují, jestli uchazeč zvládne konkrétní úkon v daném čase, třeba něco namontovat na zpracovávaném dílu.

V jiném typu výroby se ale může prokazovat jiný typ dovednosti, například schopnost sestavit určitý díl podle pracovního postupu. Během takového testu zaměstnavatel zjišťuje, jestli se kandidát zvládne zorientovat v přiložením manuálu, používat nástroje a přeměřit si, co je potřeba. Někdy může daný úkol skrývat i nějakou záludnost – například chybu v zadání, kterou je potřeba odhalit.

Zkouška ve skladu i na „finančním“

 Lidé přijímaní do skladu mohou být zase požádáni, aby ukázali schopnost orientovat se v systému logistiky nebo že umějí ovládat vysokozdvižný vozík. Ten, kdo by rád do finančního oddělení, může být vyzván, aby našel nějakou nesrovnatelnost v tabulce, s číselnými údaji, případně z ní vyčetl určitou skutečnost nebo trend.

Kandidáti hlásící se na vedoucí post, včetně například mistra ve výrobě, už musejí počítat s otázkami směřujícími na řešení sociálních situacích – například jak by postupovali, když se objeví spory mezi podřízenými, nebo jak by jednali, kdyby někdo porušoval pravidelně docházku do zaměstnání.

Co dělat, když dostanete úkol?

Především nezmatkujte. Pečlivě si přečtěte zadání. Ujasněte si, co po vás zadavatel chce, a pokud něčemu nerozumíte nebo si nejste jisti, neváhejte se doptat. Taková iniciativa kandidáta v očích budoucího zaměstnavatele rozhodně nijak nepoškozuje a doptávání uchazečů je běžnou praxí.

Požádejte o radu. Když se dostanete do úzkých, opět se snažte zachovat klid. Ještě není vůbec nic ztraceno. Vysvětlete, kam jste se dostali, a řekněte si o radu. Pak pokračujte v plnění úkolu. Zaměstnavatel třeba ani nečeká, že v zadané zkoušce uspějete hned na poprvé. Spíš zjišťuje, jak uvažujete, jak budete postupovat, když nebudete vědět, co dál, a jak jste schopni se učit.

Nenechávejte to na poslední chvíli. Jestliže dostanete nějaký úkol na doma, u obchodní pozice to může být například vypracování strategie při získávání nových zákazníků, u překladatelů ukázka překladu atd., čas na plnění úkolu si rozfázujte tak, abyste vše pohodlně stihli a netiskli materiály těsně před schůzkou se zaměstnavatelem. Chyby, kterých jste si třeba před tím nevšimli, už nepůjde na poslední chvíli opravit.

Ptejte se na zpětnou vazbu. Udělali jste během návštěvy ve firmě, co po vás chtěli, nebo jste tam poslali úkol, ale přišlo vám jen, že vybrali jiného kandidáta? Ani zmínka o tom, co bylo z vaší strany dobře nebo špatně? Zvedněte telefon a slušně požádejte o zpětnou vazbu. Firma by vám ji měla poskytnout.

Pokud se vám zdá úkol nepřiměřený, odmítněte. Je na zvážení každého kandidáta, jestli se výběrové řízení, jehož součástí jsou úkoly, zúčastní. Pokud se mu zdá úkol od zaměstnavatele nepřiměřený z hlediska vynaloženého času nebo má dokonce podezření, že by firma mohla odevzdané vypracování zneužít ve svůj prospěch, je na místě odmítnout. A firmě oznámit, že z výběrového řízení odstupujete. Ostatně firmy, které takto zneužívají práci kandidátů, jednají při nejmenším neeticky. Jejich přístup se jim pravděpodobně dřív nebo později vymstí, už proto, že utrpí jejich pověst.

Rádi byste si zkusili nějaký úkol během výběrového řízení? Odpovídejte na nabídky na Prace.cz.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz