Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > „V 50 nepatřím do starého železa!“ Prodejte na pohovoru výhody s věkem spojené

Tipy a články: „V 50 nepatřím do starého železa!“ Prodejte na pohovoru výhody s věkem spojené

Když je vám přes padesát, žádosti o novou práci se nerozesílají tak snadno jako dřív. Možná jste už zažili odmítnutí kvůli věku, nebo jste alespoň získali dojem, že se firma neozvala hlavně kvůli datu narození. Najít si po padesátce slušnou práci však není sci-fi! Personalisté někdy mohou mít předsudky. Zkuste jim je trochu rozrušit.

4. 3. 2020

I když hledání práce po padesátce může být náročnější, nepodléhejte dojmu, že jste páté kolo u vozu. Pro firmu jste cenný uchazeč – třeba právě proto, že už nejste žádný zelenáč. Zkuste prodat výhody s věkem spojené. Takže až se personalista zeptá, proč by měl zaměstnat právě vás, odpovězte třeba takto:

Umím si vážit práce

Za život jsem vystřídal/a už několik zaměstnání a dobré práce si umím vážit. Pokud hledáte někoho, kdo u vás vydrží delší dobu, jsem tu pro vás. Umím zabrat a vydržet. Neuteču za rok nebo za dva ke konkurenci, protože mě práce přestala bavit.

Nepracuju pomalu, ale rozvážně

Zkušenost mě naučila, že se ne vždy vyplatí vrhat do všeho po hlavě. Proto si některé věci raději pořádně promyslím. To ale neznamená, že dělám pomalu. Pracuju rozvážně. Nadělám pak méně chyb a výsledek je trvalejší.

↑ Každý věk má své výhody. Zkuste je prodat na pohovoru.

» Aktuální volná místa

Moje ego už není na prvním místě

Nepotřebuju se prosadit za každou cenu. Nepovažuju za ohrožující, když dám prostor i ostatním. Mám radost, když jsou zákazníci i kolegové kolem mě spokojení. Rád/a lidem pomáhám. Je to pro mě důležitější, než krmit v práci vlastní ego.

Můžu přinést jiný pohled na věc

Myslím si, že lidé v týmu by se měli doplňovat – jak zkušenostmi, tak názory. Pokud je tým složený z lidí podobného věku, jejich názory budou nejspíš také dost podobné. V pracovních diskuzích pak chybí pestrost a pohled z jiné strany. I proto můžu být v mladším týmu přínosem.

Mám nadhled a neřeším hlouposti

Nenechám se zatáhnout do rozpitvávání detailů. Umím se na problém podívat jako na celek. Také se nepouštím do debat o nesmyslech typu barva kancelářských židlí. Vím totiž, že to nestojí za vloženou energii. Raději se budu věnovat něčemu podstatnému.

Jsem tím, kým se prezentuji

Nabízím vám svou mnohaletou praxi. To, co umím, si můžete snadno ověřit z mých předchozích zaměstnání. Veškeré výsledky mé práce jsou prokazatelné a viditelné a nejsou to jen teoretické prezentace.

Takže pokud je vám přes padesát, nebojte se ucházet o novou práci a prodejte svůj věk jako výhodu!

+ 2 bonusové tipy pro penzisty hledající přivýdělek

Pokud patříte do ještě užší speciální sekce – aktivních důchodců – máte dalších pár výhod navíc:

Pracovat nemusím, ale chci

Ano, jsem penzista, proto pracovat nemusím. Já pracovat chci. Nemůžu sice dělat na plný úvazek, ale hodiny v práci strávené jsou pro mě o to intenzivnější. Cítím se při práci dobře a užitečně, proto do ní dávám všechno.

Nebojím se nekvalifikované práce

Můžu pro vás vykonávat i méně kvalifikovanou administrativní činnost. Naopak, budu za takovou práci rád/a. Nebudu nad ní ohrnovat nos, ani nebudu chtít po půl roce chtít postoupit na jinou pozici.

» Aktuální volná místa

Lucie Klabanová

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz