Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Životopis pošlete, i když nesplňujete všechno, co chtějí

Tipy a články: Životopis pošlete, i když nesplňujete všechno, co chtějí

Pročetli jste spoustu inzerátů na skvělou práci, ale vždy to skončí na tom, že nesplňujete všechny požadavky. Máte kratší praxi, jiné vzdělání, nevlastníte řidičák, nemluvíte jako rodilý mluvčí anglicky… Vzdáváte to dopředu? Děláte velkou chybu.

  • Poslední aktualizace článku: 13. 5. 2020

Co potřebujete je odvaha, ne 10letá praxe

V inzerátu píšou, že hledají někoho s pětiletou praxí v oboru. Vy však máte jen dva roky, a tak se ani nepřihlásíte. Myslíte si, že je opravdu směrodatné, jak se kdo dlouho v oboru pohybuje? Ani tak ne. Někdo se učí rychle, někdo pomaleji. Jste v oboru úplným nováčkem? Ani to někdy nevadí. Kdo nic nezkusí, nic nezkazí.

Před lety jsem se hlásila na místo archiváře. Měla jsem jen matnou představu, co práce obnáší. Přesto jsem ji získala. Byla jsem ve správný čas na správném místě. Výběrovou komisi zaujalo, že jsem vystudovaná knihovnice, kterou by později do svého týmu stejně hledali.

↑ Pokud splňujete 80 % hlavních požadavků, nebojte se přihlásit.

» Nové nabídky práce

Lidé chtějí spolehlivé a schopné kolegy

Nemusíte na 100 % vyhovovat požadavkům. Pro práci je důležitý také lidský faktor. K čemu bude šéfovi vaše předchozí praxe, když zjistí, že jako mistr nedokážete řešit konflikty?

Kdo bude pro firmu užitečnější? Člověk splňující všechny požadavky, který nedokáže držet rychlé tempo v pásové výrobě nebo ten, který stíhá obsluhovat linku, přestože u ní stojí pár dní?

Samozřejmě – jsou vysoce odborné profese, kde je správná kvalifikace nutností. Na spoustě jiných pozic ale využijete i zkušenosti a dovednosti získané jinde. Pokud tedy splňujete kolem 80 % hlavních požadavků, zkuste se na inzerát přihlásit.

Zabojujte!

Až se příště setkáte se zajímavou nabídkou na práci, nenechte se odradit. Aktivní přístup se cení. Vsaďte na své komunikační dovednosti, průbojnost, pochlubte se tím, co jste v minulosti dokázali. Podělte se o to, jak jste vyřešili složitý problém v dřívějším zaměstnání. Pokud se jedná o týmovou práci, zmiňte se o vaší přátelské a vstřícné povaze.

Proč je to důležité? V zaměstnání obvykle trávíme třetinu dne. Když kolegové pracují, jak mají a všechno odsýpá, je v práci dobře. Dělat s někým, koho práce nebaví, je pomalý, neumí se vyjádřit nebo se nechce učit nic nového, je demotivující pro všechny.

Do práce vás přijímají lidé, ne roboti

Až vás zase přepadne strach z neúspěchu, představte si ty, kteří budou rozhodovat o vašem přijetí. Jsou to také jenom lidé, kteří mají své emoce.

Někdo může mít skvělé reference, ale nemusí z nějakého důvodu u pohovoru „vonět“ a má smůlu. Další zájemce o práci rozzáří celou místnost svým nakažlivým úsměvem a má to „v kapse“, přestože mu chybí požadované vzdělání.

Držíme palce, ať to vyjde!

» Podívejte se na nové nabídky práce

Jarmila Zechová Syptáková

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz