Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Veselejší pohled do peněženky: řekněte si šéfovi o lepší plat

Tipy a články: Veselejší pohled do peněženky: řekněte si šéfovi o lepší plat

Máte pocit, že vyjednat si lepší peníze je nemožné? Vývoj na pracovním trhu vám hraje do karet. Lidí je nedostatek a firmy musí zvedat platy, aby si udržely zaměstnance. Seberte odvahu a požádejte šéfa ještě letos, ať vám přidá!

6. 12. 2016

Proč si říct o zvýšení platu právě teď?

Nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká, klesla už na 5 %. To znamená, že práce je dostatek a v řadě odvětví chybí lidi. Byla by škoda téhle jedinečné situace nevyužít. Pro zaměstnavatele je často jednodušší kývnout na zvýšení platu, než složitě hledat nového nezkušeného člověka.

Jak se dostat do šéfovy peněženky

Ale i tak – svůj požadavek na zvýšení platu byste měli rozumně zdůvodnit. Šanci mají především ti, kdo jsou pro firmu přínosem. Proto svému šéfovi připomeňte, proč jste nepostradatelní:

  • Sepište si seznam svých pracovních úspěchů z poslední doby. Ideální je argumentovat zlepšujícími se výkony nebo třeba zvednutím tržby.
  • Bonusové body získáte, když řešíte úkoly, které jdou nad rámec vašeho popisu práce. Například zastupujete nepřítomné kolegy nebo zaučujete nováčky.
  • Když šéf potřebuje, nemáte problém s prací přesčas.
  •  Ve firmách, kde se často mění zaměstnanci, můžete argumentovat i zdánlivými „maličkostmi“. Je na vás spolehnutí, pravidelně a včas chodíte do práce, nebýváte často nemocní.

Očima zaměstnavatele

Vžijte se do role vašeho chlebodárce a položte si otázku. Co získá tím, že vám přidá? Položte na stůl nabídku, kterou nelze odmítnout. Šéfa můžete přesvědčit tím, že mu pomůžete s obsazením problémových směn. Nebo si spolu s platem zvýšíte odborné znalosti – třeba se zdokonalíte v práci s počítačem. Možná, že výměnou za zvýšení platu po vás šéf bude požadovat větší zodpovědnost a přidělí vám nové úkoly. Berte to z té lepší stránky – tím si ve firmě upevníte svou pozici.

Správné načasování

Pokud chcete přidat, požádejte nadřízeného o soukromou schůzku v klidném prostředí. Není nic horšího, než se domlouvat mezi dveřmi se šéfem, který se už vidí na obědě. Argumentujte opravdu jen svými pracovními úspěchy a výkony. Nezmiňujte jako důvod přidání soukromé záležitosti – třeba to, že si berete hypotéku nebo kupujete nové auto.

O kolik si říct?

Svůj požadavek můžete mírně nadstřelit. Držte se ale v rozumných částkách. Když vypálíte nesmyslné číslo, akorát si přibouchnete dveře. Obvyklé navýšení platu se pohybuje od 3 do 10 %.

Eso v rukávu

Skvělou vyjednávací pozici získáte, když máte nabídku od jiného zaměstnavatele. Reálné nebezpečí odchodu kvalitního kolegy dokáže přesvědčit i neústupného manažera. Taktiku „jinde mi nabízí víc“ ale používejte, jen pokud lepší nabídku opravdu máte. Blufování se nevyplácí. Vyhněte se také ultimátům: „Když mi nepřidáte, odejdu.“ Tlačíte tím nadřízeného do kouta, a to nemají rádi.

Připravte se na černou variantu

Jestli se vám nepodaří zaměstnavatele přesvědčit, ptejte se na důvody, proč vám nemůže přidat a zda je šance, že se situace změní. Pokuste se vyjednat si alespoň nefinanční benefity nebo třeba volno navíc. Další možností je zkusit štěstí o dům dál. Často je to nejjednodušší cesta k vyššímu platu.

» Aktuální nabídky práce

Kam dál?

5 oborů, kde letos rostou mzdy

Když selský rozum nestačí. 5 sporných právních věcí ohledně práce

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz