Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Víme, jaké jsou nejhledanější pozice a kolik se na ně hlásí lidí

Tipy a články: Víme, jaké jsou nejhledanější pozice a kolik se na ně hlásí lidí

Po velkém výkyvu v loňském roce se situace na trhu práce vrací rychle k normálu. Jestliže dnes hledáte novou práci, máte naději, že získáte slušný job. Poptávka firem na nové zaměstnance se totiž podle dat společnosti LMC vrátila na předcovidovou úroveň. Největší šance jsou ve výrobních podnicích, které stále potřebují lidi. Podívejme se na jednotlivé profese blíže. 

1. Zaměstnanci, po kterých je sháňka

Jedná se o profese, ve kterých je získání nové práce nejsnadnější. Na portále Práce.cz jsou to nejhledanější pozice, na které se hlásí průměrně málo lidí, i když se jedná o poměrně dobře placená zaměstnání. Do této skupiny patří především specializované dělnické profese, po kterých meziročně vzrostla poptávka, jako například elektrikář, mechanik, svářeč nebo operátor CNC strojů.

Nabídka inzerátů na svářeče vzrostla meziročně více než o polovinu, průměrně na tuto pozici ale zaměstnavatelé obdrží pouze pět odpovědí během 30 dní. Průměrná mzda je přitom vyšší než 32 000 měsíčně. 

Ještě víc potřebují zaměstnavatelé operátory CNC strojů, kterým nabízí v průměru 30 000 Kč. Na tuto pozici se hlásí průměrně během měsíce jen 6 uchazečů..

Pokud tedy zareagujete na tento typ nabídky, máte velkou šanci práci získat.

2. Počítejte s větší konkurencí 

I když se budete hlásit na středně dostupné profese, u kterých meziroční poptávka ze strany zaměstnavatelů stoupla, máte šance stále vysoké.  U těchto pozic ale čekejte větší konkurenci, protože se na volná místa hlásí více uchazečů. Běžně na inzerát odpoví 10 až 20 z nich. Patří mezi ně například řidiči, dělníci, řidiči vysokozdvižného vozíku nebo i operátoři výroby.

Slušně si vydělají řidiči. Rozpětí jejich finančního ohodnocení se průměrně pohybuje mezi 30 000 až téměř 38 000 Kč.. Na inzeráty s nabídkou práce na řidiče odpoví víc jak 16 lidí.

 Ještě větší sháňka je po řidičích vysokozdvižných vozíků, kterým je v průměru nabízena mzda kolem 27 000 Kč.  Zde je konkurence o něco nižší než u řidičů. Na inzerát zareaguje cca 15 zájemců. 

3. Práce, kterou hledáte nejvíce 

Jedná se o pracovní místa, která jsou mezi uchazeči nejvíce žádaná. Když se na portálu Práce.cz objeví nabídka na volné místo, vyrojí se hodně zájemců, kteří chtějí pracovat nejčastěji jako obchodní zástupci, pracovníci call centra nebo administrativní pracovníci

Připravte se na značnou konkurenci. O jedno volné místo „bojuje” průměrně více než dvacet uchazečů.

Na prodavače se hlásí téměř o polovinu více zájemců než vloni. Na jeden inzerát pošle svůj životopis zhruba 29 lidí. Na výplatní pásce se jim průměrně objeví mzda ve výši 26 369 Kč. 

Kuchaři jsou na tom o něco lépe.  Aby nové místo dostali, musí být lepší než ostatních 16 uchazečů. Průměrně si vydělají lehce přes 29 000 Kč

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz