Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Volných míst přibývá. Díky nové sezóně

Tipy a články: Volných míst přibývá. Díky nové sezóně

Po chladnějším nástupu jara se rozbíhají sezónní práce. Na portálu Prace.cz nyní najdete zhruba o 20 procent více pracovních nabídek než v únoru.

  • 10. 4. 2013

Pohostinství, cestovní ruch

„Počet obsazovaných pozic v souvislosti s nástupem sezónních prací roste především v pohostinství, cestovním ruchu, ve službách, v oblasti řemeslných a manuálních prací a také v zemědělství,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Prace.cz. Počet sezónních míst se zvedá i ve stavebnictví, ale zatím spíš pozvolna. Prohlédněte si aktuální nabídku volných míst.

Pro čtvrtinu lidí je to dobrá příležitost

Češi mají sezónní práce rádi. Striktně je odmítá pouze 16 procent lidí, zjistilo nedávné šetření portálu Práce.cz. Pro téměř polovinu lidí jsou sezónní práce záložní variantou pro případ, že neseženou stálé zaměstnání. Do šetření mezi návštěvníky tohoto portálu se zapojilo 1285 lidí.

Čtvrtina dotázaných uvedla, že nabídku sezónních prací určitě využijí a chápou ji jako dobrou příležitost. Podle celorepublikových čísel začíná pozvolna klesat nezaměstnanost – je to právě díky spuštění sezónních prací.

Pomůže rekvalifikační kurz

Firmy potřebují na jaře a v létě například lidi znalé řemesel. Pokud jste evidováni na úřadu práce, zeptejte se, jestli vám stát neproplatí rekvalifikační kurz.

Nejčastěji smlouva na dobu určitou

„V praxi se sezónní práce nejčastěji řeší na základě pracovních smluv na dobu určitou,” uvádí právník Jakub Tomšej z advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna. „Zaměstnavatelé na nich oceňují především flexibilitu ohledně okamžiku jejich ukončení. Nevýhodou naopak je, že smlouva na dobu určitou může být s jedním zaměstnancem sjednána nejvýše třikrát, pokud od posledního krátkodobého zaměstnání neuplynuly alespoň tři roky,“ říká Jakub Tomšej. V současnosti se pracuje na novele zákoníku práce, která by umožnila i vícenásobné řetězení smluv.

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz