Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vozíčkář Robin prodává věci od celebrit. Práce mu po nehodě hodně pomohla

Tipy a články: Vozíčkář Robin prodává věci od celebrit. Práce mu po nehodě hodně pomohla

Robin Beránek (23) je od šestnácti let na vozíčku. A jako každý mladý člověk řešil, že chce pracovat a vydělávat si na samostatný život. „Pracovní nabídky pro vozíčkáře jsou, ale nemůžeme si tak úplně vybírat,“ říká Robin, který před dvěma lety získal práci prodavače v Hvězdném bazaru.

13. 5. 2015

↑ Robin Beránek je od šestnácti na vozíčku. Na fotce má na sobě podepsaný dres Jana Kollera, který se prodával v dobročinném Hvězdném bazaru.

Prace.cz: Robine, jste už několik let na vozíčku. Co se tehdy stalo?

Jel jsem s rodiči v autě a dostali jsme smyk na namrzlé silnici. Stalo se to dva měsíce před mými sedmnáctými narozeninami. Přerušil jsem školu a začal se věnovat rehabilitacím.

Prace.cz: Dva roky pracujete v Hvězdném bazaru – charitativním second handu. Jaké zboží se tu dá koupit?

Prodáváme věci od celebrit, ale i od běžných lidí. V nabídce máme hlavně oblečení, ale i další věci, třeba brusle a kopačky od známých sportovců nebo kytaru od Davida Kollera. Veškerý výtěžek jde na Českou asociaci paraplegiků. Bazar zaměstnává vozíčkáře, kteří si kvůli nehodě nestačili dodělat školu nebo se po úrazu nemohli vrátit do původní práce.

↑ Hvězdný bazar v Jungmannově ulici v Praze. Vozíčkáři tu prodávají různé věci od celebrit, ale i ostatních lidí.

Prace.cz: Baví vás prodávání?

Baví. Člověk se potká s lidmi, které by normálně nepotkal. Mám hrozně rád fotbal, před nehodou jsem ho i hrál, takže největším zážitkem pro mě bylo, když přišli hráči Sparty.

Prace.cz: Máte práci, která vás baví. Jak je to ale obecně s pozicemi pro vozíčkáře? Nabízejí jich firmy dost?

Na webu České asociace paraplegiků se různé nabídky objevují, asociace se snaží navázat spolupráci s různými firmami. Ty možnosti jsou ale omezené. Často jsou to různá call centra nebo práce z domova. Což není špatné, ale dlouhodobě to asi moc nejde. Vozíčkáři si nemohou tak úplně vybírat, jsme omezení bariérami a vším možným.

Prace.cz: Takže firmy z vašeho pohledu nejsou moc bezbariérové?

Jak které. Spousta budov už dneska je bezbariérových. Ale stalo se mi třeba, že firma tvrdila, že je bezbariérová, ale zvonek měla nad dvěma schody, takže jsem na něj nedosáhl. To není moc bezbariérové. A není moc příjemné říkat pořád někomu o pomoc.

Nabídky pro vozíčkáře jsou, ale úplně si vybírat nemůžeme, říká Robin Beránek.

Prace.cz: Co máte jako prodavač v bazaru na starosti kromě prodávání?

Starám se třeba o přípravu pro účetní, také sháním celebrity, jestli nechtějí něco věnovat. Řeším různé telefonáty, e-maily. Tahle práce mi hrozně pomohla, protože po nehodě jsem nerad chodil mezi lidi. Teď mi to vůbec nevadí. Zlepšil jsem se v komunikaci, nejsem už tolik nervózní. Dříve bych si na rozhovory  a telefonáty s celebritami netroufal.

Dostal nabídku

Krátce po našem rozhovoru se v životě Robina udála pracovní změna: dostal „laso“ do firmy Datart: „Jsem moc rád za nabídku, kterou jsem z Datartu dostal. Mým úkolem je spravovat eshop jako administrátor produktových informací. Těším se na nové pracovní zkušenosti, práce je zajímavá a baví mě.“ říká Robin. A Prace.cz mu drží palce!

Prace.cz

Kam dál?

Nabídky práce pro lidi se zdravotním postižením

Prace.cz se mění, aby se vám hledalo co nejlépe!

Lákavý životopis: udělejte ho hlavně názorný

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz