Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vracím se z ciziny. Dostanu podporu?

Tipy a články: Vracím se z ciziny. Dostanu podporu?

„Poslední dva roky jsem pracovala v Rakousku. Když jsem se vrátila, šla jsem se registrovat na český úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Jenže mi ji nechtějí dát, prý si o ni mám požádat v Rakousku. Je to možné?“ Na dotaz čtenářky odpovídá JUDr. Ondřej Preuss.

13. 8. 2015

Podporu platí stát, kde člověk pracoval

Podpora v nezaměstnanosti je svým způsobem pojištění. Základním pravidlem tak je, že zaměstnanec je pojištěn ve státě, na jehož území naposledy pracoval. Tedy tam, kde odváděl příspěvky na sociální zabezpečení. Pokud jste tedy naposledy pracovali v jiném členském státě EU, Norsku, Islandu, Lichtenštejnsku či Švýcarsku, požádejte o dávky v nezaměstnanosti tamní úřad práce.

Dávky je možné převést do ČR

Pokud splníte podmínky cizího státu pro to, aby vám vyplácel dávky v nezaměstnanosti, můžete po čtyřech týdnech, kdy jste na zahraničním úřadu práce vedeni, požádat o převod těchto dávek do České republiky (nebo do jiného státu EU, kde se zdržujete).

Jak na to?

Nejprve se tedy zaregistrujte ve státě, kde jste vykonávali výdělečnou činnost a poté i ve státě, kam chcete dávky převést (v místě svého bydliště). Český úřad práce pak již informuje zahraniční pracovní úřad o registraci a žádosti o převod dávek. Převod dávek v nezaměstnanosti vám mohou povolit na tři měsíce s možností prodloužení o maximálně další tři měsíce.

Výjimka: přeshraniční pracovníci

Výjimku z pravidla, že o dávky v nezaměstnanosti se žádá v zemi poslední výdělečné činnosti, tvoří takzvaní přeshraniční pracovníci. Ti mohou podporu v nezaměstnanosti nárokovat rovnou ve státě bydliště (tedy v Česku).

Přeshraničními pracovníky jsou lidé, kteří pracují v jiné zemi, než ve které bydlí. V zemi původu si zachovali bydliště a na omezenou dobu se přesunuli za zaměstnáním do zahraničí (například rodina zůstává v ČR, ale jeden její člen staví přechodně několik měsíců domy v Belgii).

Pendleři

Zvláštní kategorií přeshraničních pracovníků jsou ještě příhraniční pracovníci (takzvaní pendleři), kteří z jedné země pravidelně dojíždějí přes hranice do zaměstnání v jiném státě, přičemž se minimálně jednou týdně vracejí zpět do státu bydliště. Jsou to často lidé z pohraničí. Tito pendleři mohou žádat o dávky v nezaměstnanosti pouze ve státě svého bydliště (tedy v ČR).

JUDr. Ondřej Preuss, Ph.D.Autor je advokát a provozovatel webu Dostupný advokát, který nabízí služby zejména v pracovním právu, ale i dalších právních oblastech. Právní služby poskytují prostřednictvím tohoto webu pouze advokáti.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz