Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vyjednejte si plat, jaký vám bude vyhovovat. Držte se několika jednoduchých zásad

Tipy a články: Vyjednejte si plat, jaký vám bude vyhovovat. Držte se několika jednoduchých zásad

Někdo je rozený vyjednavač a při hovorech o platu se cítí jako ryba ve vodě. Jiný v této disciplíně sotva plave nebo se rovnou topí a neví, čeho se chytit. Patříte-li do druhé skupiny, máme pro vás snadný návod, jak při vyjednávání o mzdě postupovat.

Spočítejte si náklady na život

Klidně si vezměte papír a pište si: Kolik vás stojí bydlení, energie, doprava, splátky, kolik dáte za jídlo, ošacení… Vyjde vám částka, za jakou jste schopni (i vaše rodina) každý měsíc důstojně přežít.  K té přihoďte něco na spoření, abyste nemuseli žít z ruky do úst, a také peníze na dovolenou. To je váš „vstupní údaj zevnitř“.

Zjistěte, jaká je situace na trhu práce

Co musíte také vědět, je výše platů, jaká je ve vašem oboru a regionu obvyklá. To lze ověřit několika způsoby.  Dále je třeba mít povědomí o tom, jaký je ve vaší branži momentálně poměr nabídky a poptávky. Nejste-li jisti, zkuste se poptat známých. Jestliže patříte k „nedostatkovým“ pracovníkům, vaše vyjednávací pozice bude lepší. To platí i v případě, že umíte něco speciálního, co nezvládne každý druhý.

Odpověď mějte při ruce

Až zohledníte svoje životní náklady i situaci na pracovním trhu, dojdete ke své ideální měsíční odměně. Počítejte ji v hrubém. Neměla by být zcela mimo realitu, ale ani se nedržte zbytečně při zdi. Měla by to být suma, ze které jste ochotni slevit, jestliže vám zaměstnavatel tolik nebude chtít dát. Jaká je vaše představa, může zjišťovat i předem po telefonu. Proto mějte odpověď připravenou. Stejně tak argumenty, kterými svoji částku obhájíte – vaše zkušenosti, kompetence, obvyklou mzdu, kterou pracovníci ve vašem oboru a s vaší praxí berou.

Počkejte, až začne druhá strana

Nejčastěji se vyjednávání o platu vedou během pohovoru. O výši mzdy nezačínejte sami, vypadalo by to, že vám jde jen o peníze. Počkejte, až se zeptá druhá strana. Někdy se doporučuje uvést rozpětí, ale tím si koledujete o to, že vám zaměstnavatel bude chtít dát tu nižší hranici. Proto raději uveďte konkrétní částku.

Z reakce protistrany poznáte, nakolik jste se trefili. Uvidíte-li nesouhlas, můžete vytvořit prostor pro jednání a říct, že o výši mzdy jste ještě ochotni jednat. Snažte se zjistit, jaký plat zaměstnavatel nabízí, abyste věděli, jak moc se vaše a jeho představy liší. Nechte si také podrobně vysvětlit, jaká je případně fixní a pohyblivá složka mzdy.

Při vyjednávání uplatněte své připravené argumenty. Možná, že vám firma nedá přímo to, co jste si řekli, ale bude ochotna svoji původní nabídku o něco navýšit a k vaší ideální mzdě se přiblížit.

Nenechte se do ničeho natlačit

Jestliže vám zaměstnavatel ať už při pohovoru nebo po telefonu nabízí plat, o němž nejste přesvědčeni, že za něj chcete pracovat, neodpovídejte hned. Můžete třeba říct: „Vaše firma se mi líbí, ale rád bych si vzal/a krátký čas na rozmyšlenou.“ A rovnou připojte informaci, do kdy se ozvete. Zhruba dva tři dny by měly být přijatelné.

Během nich vezměte v úvahu, co všechno vám firma kromě platu může dát. Jaké poskytuje benefity, jak je stabilní, jak na vás celkově působí? Třeba se rozhodnete, že vám stojí za to u ní pracovat, ačkoliv nedostanete odměnu, o kterou jste si řekli. V tom případě ale zvažte, jestli budete schopni za nabízenou částku důstojně žít a případně živit rodinu. Počítejte s tím, že výše platu, kterou si při nástupu vyjednáte, se v brzké době skokově nezvýší. I když zaměstnavatel tvrdí třeba opak, nedá se na to spoléhat. Dobře si proto rozmyslete, na co kývnete.

Míst je dost. Na našem serveru je momentálně téměř 40 tisíc nabídek. Řada z nich se zobrazuje i s výší platu. Podívejte se!

 

 

 

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz