Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vysněná práce Čechů? V hospodě nebo přírodě

Tipy a články: Vysněná práce Čechů? V hospodě nebo přírodě

S pověstným českým negativismem to zřejmě nebude tak horké. Naprostá většina lidí má totiž kladné pocity, když se zamýšlí nad svou kariérou. Zjistil to nový průzkum agentury STEM/MARK. Podle šetření se 70 procent lidí přiklonilo k postoji „svoji práci mám celkem rád, většinou mě baví, někdy trochu méně“. Dalších 10 procent Čechů pak dělá to, co je vyloženě baví.

2. 8. 2013

Dvě procenta práci nesnášejí

Otrávenou grimasu při dotazu na práci předvede jen 6 procent lidí, přičemž pouhá 2 procenta své nynější povolání vyloženě nesnášejí. Dalších deset procent Čechů k práci přistupuje čistě pragmaticky: berou ji jako povinnost a neřeší, jestli je má bavit, nebo ne. Pětina lidí považuje za ideální profesi pro sebe tu, kterou v praxi vykonávají.

Do přírody nebo hospody

Průzkum lidem položil také hypotetickou otázku: Jakou práci byste rádi dělali, kdybyste nemuseli řešit peníze? Češi nejčastěji zmiňovali zaměstnání spojená s přírodou nebo hospodou – například vést svoji restauraci, bar, cukrárnu nebo pečovat o zvířata, přírodu či mít svoji farmu.

Lidem chybí odvaha

Většině lidí ale chybí odvaha se ke změně kariéry rozhoupat. Bojí se, že ztratí příjem a výhody plynoucí ze současného zaměstnání, zdráhají se vrhnout do něčeho nového nebo si nevěří, že mají dostatečné schopnosti.

Pokud koketujete s myšlenkou, že změníte profesi, máme pro vás několik tipů:

  • Dejte si schůzku s člověkem, který na vaší vysněné pozici už delší dobu pracuje. Může vám bez příkras popsat, co obor obnáší a také vám dát tipy, jak zaujmout na pohovoru.
  • Založte si zdarma Agenta Prace.cz. Zvolíte si vlastní kritéria, podle kterých bude virtuální pomocník prohledávat pracovní inzeráty. Nejzajímavější nabídky vám pak pošle do e-mailu.
  • Doplňte si vzdělání. Pro nový obor budete potřebovat určité znalosti. Přihlaste se proto do rekvalifikačního kurzu. Vyberte si takový, který má akreditaci ministerstva školství – jen tam získáte smysluplný certifikát.
 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz