Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Vysvědčení pro šéfa: jaké známky od vás dostane?

Tipy a články: Vysvědčení pro šéfa: jaké známky od vás dostane?

 • 28. 6. 2017

Tento pátek si děti vyzvednou vysvědčení a vyrazí na prázdniny. Co kdyby letos, alespoň symbolicky, dostal známky i váš šéf? A kdo jiný by ho měl hodnotit než vy, když s ním dnes a denně pracujete? Jenže známkovat ho v zeměpisu, matice nebo tělocviku by asi nemělo moc smysl. Prace.cz proto dala dohromady trochu jiné „předměty“, ve kterých by měl každý správný šéf vynikat. Jak je na tom ten váš?

1. Přirozená autorita

Jeden z nejdůležitějších šéfovských „předmětů”. Výrazně ovlivňuje, jak se v přítomnosti nadřízeného cítíte.

 • Šéf jedničkář: Na jednu stranu je to dobrák od kosti, na druhou stranu sebou nenechává orat. Má to prostě ve zdravé rovnováze. Je na něj spoleh a za všech okolností víte, co od něj lze čekat. Co řekne, to platí, ale to samé vyžaduje i od ostatních. Pokud někdo udělá chybu, dokáže to lidsky pochopit. Flákače však nesnáší. K lidem se chová s respektem a ti mu to rádi vracejí.
 • Šéf pětkař: Myslí si, že čím razantnější bude, tím větší respekt si získá. Přirozená autorita mu chybí, a tak se to snaží urvat silou. Pokud někdo udělá chybu, tento šéf zvyšuje hlas a užívá si, když v tom dotyčného může pořádně vykoupat.

» Na Prace.cz je 80 000 nabídek práce: vyberete si?

2. Dávání prostoru

Je super, pokud máte šéfa, který lidem dává prostor uplatnit i vlastní nápady.

 • Šéf jedničkář: Základem jeho povahy je zdravé sebevědomí. Důvěřuje nejen sám sobě, ale i tomu, že má v týmu chytré a šikovné lidi. Proto nemá potřebu prosazovat jen svůj pohled na svět, ale dopřává lidem i volnost a prostor. Nemyslí si, že má patent na rozum. Ví, že právě díky tomu pak vznikají nové myšlenky a různé zlepšováky.
 • Šéf pětkař: Myslí si, že šéfovat znamená všechno do úmoru kontrolovat. Ano, dá vám volnost – ale jen pokud věci uděláte přesně tak, jak by je dělal ON. Vždy od něj dostanete naprosto přesné zadání – tak přesné, že vás to až demotivuje.

3. Chválení

Správný šéf kouzlo pochval nepodceňuje. Pokud jsou na místě, rozhodně jimi nešetří.

 • Šéf jedničkář:„Dobrá práce, Franto.“ Upřímná pochvala kolikrát zahřeje víc, než mimořádná prémie k platu. Peníze se totiž rychle rozpustí v rodinném rozpočtu, zatímco dobrý pocit z toho, že si vás šéf váží a počítá s vámi do budoucna, zůstává.
 • Šéf pětkař: Všechno bere jako samozřejmost. Když odevzdáte úkol, hledá spíše chyby a nedostatky, než by ocenil, kolik úsilí za tím stojí. Pokud uděláte něco navíc, nejspíš si toho ani nevšimne. Žije totiž v takové zvláštní bublině, skrz kterou jen tak něco nepronikne. A vy přece nejste žádný Hujer, abyste za ním chodili: „Šéfe, podívej, co se mi povedlo!“

4. Férovost

Šéf, který je spravedlivý, čitelný a kterému můžete věřit – to je výhra v loterii!

 • Šéf jedničkář: Hraje s vámi čistou hru. Názory říká narovinu a jeho argumenty jsou vždy věcné. Nikdy od něj neuslyšíte falešné řečičky typu: „No to víš, mě se to taky nelíbí, ale schválilo to nejvyšší vedení, tak co s tím naděláme.“ Pokud cítí nespravedlnost, má odvahu se svých lidí okamžitě zastat. Sympatické také je, že ke všem přistupuje stejně, podle hesla padni komu padni.
 • Šéf pětkař: Liška podšitá. Záleží mu hlavně na tom, aby si šéfovskou židli udržel co nejdéle. V rámci firmy čile politikaří a dělá si ty „správné kamarády“. Má heslo, že všichni jsou nahraditelní. Zastane se vás, jen pokud si bude myslet, že tím získá i něco pro sebe. Často bývá obklopen několika snaživými nohsledy a okatě jim nadržuje.

5. Schopnost uznat chybu

Šéf, maminka a pan režisér prý mají vždycky pravdu. Anebo že by to bylo trochu jinak?

 • Šéf jedničkář: Když se ráno podívá do zrcadla, v odrazu vidí člověka, nikoliv boha. Proto ví, že se může (jako každý!) kdykoliv splést nebo něco nechtěně pokazit. Pak nemá problém za lidmi přijít a omluvit se. Nebo místo toho, aby si vymýšlel nějaké pohádky, řekne: „Tak tohle fakt nevím.“
 • Šéf pětkař: Raději by si nechal vrtat obě kolena, než by uznal svou chybu a omluvil se. Myslí si, že by tím ztratil kus své šéfovské autority. Bohužel netuší, že je to přesně naopak. Většina lidí takový vyzrálý přístup spíš ocení, než by to brali jako slabost.

» Přejít na 80 000 aktuálních nabídek práceJana Kutarňová, Prace.cz

Kam dál?

Tak, a dost! 5 posledních kapek, kvůli kterým lidé mění práci

Kolegové, se kterými se těžko vychází (a co na ně tedy platí)

Jak přesvědčit šéfa, aby vás pustil dohodou

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Provozovatel Prace.cz, LMC s.r.o., bude jako správce uchovávat vámi zadaný e-mail, aby vám na něj mohly pravidelně chodit rady. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz