Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > 5 vlastností, které odlišují dobrého šéfa od špatného

Tipy a články: 5 vlastností, které odlišují dobrého šéfa od špatného

Mít dobrého šéfa, kterého si můžete vážit a který vás podrží, když teče do bot, je výhra. Bohužel to však není samozřejmost. V dnešním článku rozebíráme 5 důležitých šéfovských vlastností a to, jak vypadají v pojetí dobrého a špatného manažera. Možná vám ty situace budou ze života povědomé. Napište nám do diskuze pod článkem, jakého nejlepšího a nejhoršího šéfa jste dosud měli. Jsme jedno velké ucho!

 • Poslední aktualizace článku: 18. 6. 2020

1.  Má přirozenou autoritu

Tato vlastnost výrazně ovlivňuje, jak se v přítomnosti manažera cítíte a zda si ho lidsky vážíte. Horší variantou je, pokud ze šéfa a jeho reakcí máte strach.

 • Dobrý šéf: Na jednu stranu je to dobrák od kosti, na druhou stranu sebou nenechává orat. Má to prostě ve zdravé rovnováze. Je na něj spolehnutí a za všech okolností víte, co od něj lze čekat. Co řekne, to platí, ale to samé vyžaduje i od ostatních. Pokud někdo udělá chybu, dokáže to lidsky pochopit. Flákače však nesnáší. K lidem se chová vždy s respektem, a ti mu to pak rádi vracejí.
 • Špatný šéf: Myslí si, že čím razantnější bude, tím větší respekt si získá. Přirozená autorita mu chybí, a tak se to snaží urvat silou. Pokud někdo udělá chybu, tento šéf zvyšuje hlas a užívá si, když v tom dotyčného může pořádně „vykoupat“.

2. Dává lidem prostor

Je výhra, pokud pracujete pod šéfem, který lidem dává prostor, aby mohli uplatnit vlastní nápady. Horší je, když nadřízený prosazuje jen to, co vymyslel sám.

 • Dobrý šéf:  Základem jeho povahy je zdravé sebevědomí. Důvěřuje tedy nejen sám sobě, ale i tomu, že má v týmu chytré a šikovné lidi. Nemyslí si, že má patent na rozum. Nemá potřebu prosazovat jen svůj pohled na svět, ale dopřává lidem volnost a prostor. Ví, že právě díky tomu pak vznikají nové myšlenky a různé zlepšováky.
 • Špatný šéf: Myslí si, že šéfovat znamená všechno do úmoru kontrolovat. Ano, dá vám volnost – ale jen pokud věci uděláte přesně tak, jak by je dělal ON. Vždy od něj dostanete naprosto přesné zadání – tak přesné, že vás to až demotivuje.

3. Umí pochválit a ocenit

Správný šéf kouzlo pochval nepodceňuje. Pokud jsou na místě, rozhodně jimi nešetří. Ale nemá potřebu lidem pochlebovat, protože ví, že takovou „komedii“ by stejně prokoukli.

 • Dobrý šéf: „Skvělá práce, Franto, díky!“ Upřímná pochvala kolikrát zahřeje víc než mimořádná prémie k platu. Peníze se totiž rychle rozpustí v rodinném rozpočtu, zatímco dobrý pocit z toho, že si vás šéf váží a počítá s vámi do budoucna, zůstává.
 • Špatný šéf: Všechno bere jako samozřejmost. Když odevzdáte úkol, hledá spíše chyby a nedostatky, než by ocenil, kolik úsilí za tím stojí. Pokud uděláte něco navíc, nejspíš si toho ani nevšimne. Žije totiž v takové zvláštní bublině, skrz kterou jen tak něco nepronikne. To by možná zvládl jen Hujer: „Tady bych si dovolil, šéfe, upozornit vás na to, co se mi včera povedlo.“

4. Je férový, nehraje zákulisní hry

Šéf, který je spravedlivý, čitelný a kterému můžete věřit – to je výhra v loterii! Horší je, když kope především sám za sebe a svoje zájmy.

 • Dobrý šéf: Hraje s vámi čistou hru. Názory říká narovinu a jeho argumenty jsou vždy věcné. Nikdy od něj neuslyšíte falešné řečičky typu: „No to víš, mně se to taky nelíbí, ale schválilo to nejvyšší vedení, tak co naděláme.“ Pokud cítí nespravedlnost, má odvahu se svých lidí okamžitě zastat. Sympatické také je, že ke všem přistupuje stejně, podle hesla padni komu padni.
 • Špatný šéf: Záleží mu hlavně na tom, aby si šéfovskou židli udržel co nejdéle. V rámci firmy čile politikaří a dělá si ty „správné kamarády“. Má heslo, že všichni jsou nahraditelní. Zastane se vás, jen pokud si bude myslet, že tím získá i něco pro sebe. Často bývá obklopen několika snaživými nohsledy, kterým ochotně nadržuje.

5. Dokáže uznat chybu

Šéf, maminka a pan režisér prý mají vždycky pravdu. Anebo že by to bylo trochu jinak?

 • Dobrý šéf: Dobře ví, že se může (jako ostatně každý!) splést nebo něco nechtěně pokazit. Pak nemá problém za lidmi přijít a omluvit se. Nebo místo toho, aby si vymýšlel nějaké pohádky, řekne: „Tak tohle fakt nevím.“
 • Špatný šéf: Raději by si nechal vrtat obě kolena, než by uznal svou chybu a omluvil se. Myslí si, že by tím ztratil kus své šéfovské autority. Bohužel netuší, že je to přesně naopak. Většina lidí otevřený přístup spíš ocení, než by to brali jako slabost.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Prace.cz

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz