Prace.cz  >  Poradna  > Tipy a články  > Žádost o pomoc není ostuda

Tipy a články: Žádost o pomoc není ostuda

Umět správně požádat o pomoc je zásadní součástí dobrého a úspěšného výkonu práce. Můžete se sice cítit nepříjemně, strach z požádání o pomoc je však neomluvitelný, zejména je-li v sázce hodně. Nejde přitom jen o samotné požádání, ale i o správnou formu, kterou je třeba zvolit.

– Začněte s tím, co víte. Nejdříve se připravte. Snažte se získat co nejvíce informací, abyste svůj problém mohli prezentovat v kontextu. Příslušnou osobu seznamte s tím, co jste již udělali a v čem tápete.

– Nastiňte směr, kterým se chcete ubírat a požádejte o zpětnou vazbu. Představte svou verzi řešení. Neptejte se pouze, co máte dělat. Pak diskutujte o dalších možnostech.

– Nevíte-li, jakým směrem se dát, požádejte o konkrétní vedení. Ptejte se na specifické nástroje, které vám mohou usnadnit rozhodování. Požádejte například o radu někoho, kdo pracoval na podobném úkolu.

 

Pomůžeme vám i příště. Nechte si posílat rady pravidelně.

Za účelem zasílání rad a článků budou provozovatel portálu Prace.cz, společnost LMC a další společnosti z jeho obchodní skupiny, jakožto společní správci uchovávat Vámi zadaný e‑mail. Zobrazit více | Podmínky používání Prace.cz